Приєднуйся до нас

Що шукати?

За Лаштунками

Business

Кого торкнеться скасування податків на пенсії

1 липня цього року українські пенсіонери зраділи новині про те, що в Україні скасували оподаткування пенсій. Багато хто почав підраховувати, наскільки підніметься розмір їх пенсії з урахуванням того, що податок стягувати не будуть, і пенсія їм дістанеться в повному розмірі.

Детально ж ознайомившись зі змінами податкового законодавства та матеріалами, а також поспілкувавшись зі звичайними пенсіонерами, розумієш, що новина в деяких ЗМІ була подана не зовсім коректно, і у більшості пенсіонерів в голові залишилося сум‘яття і з’явилися питання до розмірів виплат і можливих утримань сум податку.

Спробуємо розібратися в змінах і зрозуміти, яких саме пенсіонерів вони торкнуться.

Варто зазначити, що питання оподаткування та його розміри в Україні регулює Податковий кодекс. Це головний фінансовий регулятор. І копнемо трохи історії. До середини 2014 року згідно із зазначеним кодексом пенсія в Україні не обкладалася податком зовсім. Потім парламентарії кілька разів вносили правки. І станом на червень цього року, тобто до змін, які ми зараз аналізуємо, пенсія обкладалася в розмірі 15%, але тільки та її частина, яка була більше трьох прожиткових мінімумів. Іншими словами, до липневих змін до Податкового кодексу пенсіонер, який одержує пенсію до 3222 грн. (Прожитковий мінімум в розмірі 1074 грн. Х 3 = 3222 грн.) Не платив ніяких податків.

Але ж більшість пенсіонерів в Україні, зі слів міністра фінансів, отримує пенсію саме в межах трьох прожиткових мінімумів і таких відсотків 90. Більш того, згідно з даними Державної служби статистики України, середня пенсія в Україні в 2016 році становить 1699,50 гривень. Тому основну масу пенсіонерів зазначені зміни абсолютно ніяк не торкнуться. Для них нічого не зміниться.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Згідно зі змінами до Податкового кодексу, з 1 липня 2016 року пенсія буде обкладатися тільки в тих випадках, якщо її розмір буде перевищувати 10 прожиткових мінімумів. Фактично парламентарі збільшили верхній поріг розміру пенсії, який залишиться без оподаткування. Все що понад, буде обкладатися податком в розмірі 18%.

Тобто пенсія розміром до 10740 гривень обкладатися податком не буде. А різниця понад буде обкладатися. Наприклад, пенсія в розмірі 12000 гривень буде обкладатися наступним чином: 10740 гривень — не обкладаються, різниця 1260 гривень (12000 — 10740) буде обкладатися податком в розмірі 18%. Разом, з пенсії 12000 гривень податок буде дорівнює — 226,80 гривень.

Зміни в податковому законодавстві — хороша ініціатива, але торкнеться вона виключно вузької категорії пенсіонерів, у яких пенсія понад 3222 гривень. Серед пенсіонерів, які отримують понад цієї суми, — колишні судді, прокурори, депутати, міністри, дипломати, співробітники Національного Банку та інші державні службовці вищих рангів.

Якщо проаналізувати європейський досвід, то, наприклад, в Швеції абсолютно всі пенсії, незалежно від їх розміру, за винятком кількох видів соціальних виплат, підлягають оподаткуванню. Розмір податку коливається від 30%, в залежності від багатьох факторів.

А ось в Німеччині розмір оподаткування пенсії податком залежить, перш за все, не від віку пенсіонера, а від року його виходу на пенсію. Так, в 2005 році обкладенню податком підлягало тільки 50% від суми всіх видів одержуваних пенсій, і кожен рік відсоток збільшують на 2%. Але, в Німеччині, як і у нас, податком обкладається тільки частина пенсії понад встановленого розміру. Після 2020 року збільшення знизиться з 2% до 1%, і до 2040 року обкладатися, за їхніми планами, буде вся пенсія. Мінімум, який не обкладається, визначається фінансовим органом при призначенні пенсії і залежить від кожного конкретного випадку, але, однозначно підлягає обкладенню податком щомісячна пенсія понад 1500 євро. Одержує таку суму пенсіонер повинен, як правило, здавати в податкову інспекцію декларацію про доходи. На розмір податку також впливає той факт, чи є у літньої людини інші доходи, наприклад, від здачі житла або земельної ділянки в оренду.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що мотив парламентаріїв з податкових змін зрозумілий — частково збільшити пенсійні виплати колишнім службовцям високого рангу за рахунок податку, який відтепер не стягуватиметься. Пенсійне ж законодавство в цілому потребує кардинального реформування, так як той розмір пенсії, який отримують українські пенсіонери, є мізерно малим для їх потреб, а пенсіонерів з кожним роком стає більше.

Кількість переглядів: 33 

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.