Президент Росії Володимир Путін підписав закон про ізоляцію російського інтернету. Документ опублікований на сайті правової інформації.

За винятком кількох положень – зокрема, про створення національної системи доменних імен – він вступить в силу з 1 листопада.

Закон передбачає створення технічної можливості російського сегменту мережі працювати автономно від світового інтернету.

Координувати його виконання буде Роскомнадзор, а затверджувати порядок установки та експлуатації захисних засобів в мережі оператора – уряд Росії.
Автори законопроекту – глава комітету Ради Федерації з конституційного законодавства Андрій Клішас, його перший заступник Людмила Бокова і депутат Держдуми Андрій Луговий – заявляли, що він підготовлений “з урахуванням агресивного характеру прийнятої у вересні 2018 року Стратегії національної кібербезпеки США“.

Критики документа побоюються, що автономна мережа створить можливості для тотальної цензури в інтернеті.завантаження

Міжнародні правозахисні організації закликали Володимира Путіна не підписувати закон. У спільній декларації “Репортерів без кордонів” і Human Rights Watch підкреслювалося, що він порушує Європейську конвенцію з прав людини і пакт ООН про громадянські і політичні права, які підписувала Росія.

Ряд інтернет-компаній також критикували закон. Зокрема, директор з розвитку мережевої інфраструктури “Яндекса” Олексій Соколов заявив, що технологія, яка розробляється для його виконання, “погіршить роботу сервісів”, а гендиректор провайдера Diphost Філіп Кулин зазначив, що аналізувати весь проходить трафік не по кишені зараз нікому і остаточна вартість проекту буде “космічною”.

Спочатку автори закону стверджували, що на його виконання не потрібно додаткових витрат з бюджету. Однак пізніше Андрій Клішас заявив, що на це піде більше 20 мільярдів рублів. У той же час в ЗМІ з’явилася інформація про суму на десять мільярдів більше.