Опубліковано текст законопроєкту Зеленського про люстрацію тих, хто був при владі останні 5 років. Згідно із законопроєктом, виняток робитимуть для тих осіб, які пішли з цих посад за власним бажанням.preview_w698zc0

Відповідний законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо очищення влади” було зареєстровано в парламенті під №10444 у четвер. На сайті Верховної Ради опубліковано текст законопроєкту.

Згідно з порівняльною таблицею, законопроєктом пропонується розширити заходи з очищення влади на президента України, народних депутатів України, голову Верховної Ради, його першого заступника і заступників, а також членів Вищої ради юстиції.

Крім того, люстраційні заходи пропонується розширити на всіх інших посадових і службових осіб, включно з виборними посадами: раніше для цієї категорії передбачалися винятки. Також люстрацію пропонується поширити на кандидатів у народні депутати, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, усіх місцевих рад, кандидатів на пост президента і посади сільських, селищних і міських голів і старост.

Законопроєктом також пропонується поширити 10-річну заборону обіймати посади особам, щодо яких здійснюється люстрація, які обіймали будь-які посади з 23 лютого 2014 року до 19 травня 2019 року і не звільнялися за власним бажанням.uwKAgby

Серед них згадані президент, прем’єр, перший віцепрем’єр і віцепрем’єри, спікер Ради, перший заступник і заступники, міністри і керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до Кабміну, глави Нацбанку, Антимонопольного комітету, Фонду держмайна, Держкомітету телерадіомовлення, генпрокурор, голови СБУ, Служби зовнішньої розвідки, начальник Управління держохорони, керівник податкового та/або митного держоргану, податкової міліції та їхніх структурних підрозділів, секретар РНБО, глава Адміністрації президента, Державної судової адміністрації, керівництво Держуправління справами, секретаріату Кабміну, Урядового уповноваженого з антикорупційної політики, а також їхні перші заступники і заступники.

Крім того, згадуються члени ВРЮ, Вищої ради правосуддя (крім голови Верховного Суду), члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів, начальник Генштабу – головнокомандувач ЗСУ, керівники державних, зокрема казенних, підприємств оборонно-промислового комплексу, товариств, управління корпоративними правами щодо яких передано держконцерну “Укроборонпром”, а також державних підприємств, товариств, що належать до сфери управління суб’єкта надання адміністративних послуг.

Крім того, така заборона обіймати посади поширюється на суддів, які одноосібно або в колегії ухвалили рішення з допущенням порушень Конвенції про захист прав людини і основних свобод, констатованих у рішенні Європейського суду з прав людини.

Відповідно до законопроєкту, особа, яка підпадає під закон про люстрацію, також позбавляється права займатися адвокатською діяльністю.