Мета зустрічі з керівниками міських поліклінік – об’єднати зусилля лікарів-наркологів і лікарів первинної ланки для наближення наркологічної допомоги до громадян міста, які її потребують. До заходів, які вже проводяться у вигляді консультативних прийомів, планується впровадження коротких психотерапевтичних втручань (короткі інтервенції) за допомогою лікарів загальної практики сімейної медицини під час звернення до них пацієнтів.
В Івано-Франківську на диспансерному наркологічному обліку перебуває 3911 осіб з діагнозом «Алкоголізм», в тому числі 480 жінок. 120 хворих мають ускладнення алкоголізму у вигляді гострих алкогольних психозів. На профілактичному спостереженні також перебуває 1016 осіб, серед яких 118 жінок.
«Вперше на прийом до лікаря-нарколога такі хворі потрапляють через 10-15 років після початку алкогольної хвороби в другій або третій стадії захворювання, – зазначає головний лікар обласного наркологічного диспансеру Валерій Скопич, – коли вже сформована деградація особистості, повною мірою проявляють себе міжособистісні проблеми в сім’ї, на роботі тощо. Тоді спеціалізована медична допомога малоефективна, тому що у наркологічних хворих на таких стадіях, як правило, немає мотивації до лікування».
Однією з проблем, яку важко вирішувати лікарям-наркологам самотужки, Валерій Анатолійович називає захист дітей, які виховуються в сім’ях, де батьки алкозалежні. Поширення алкоголізму, за даними медичної статистики, щороку збільшується. Середній вік хворого на алкоголізм за останні 5 років зменшився на 10 років. Найбільше алкозалежних у віковій групі 45-55 років. Поширення алкоголізму відбувається також серед жінок і юнаків. Саме асортимент і реклама алкогольних напоїв, вважають спеціалісти, сприяють формуванню алкогольної залежності від вживання слабоалкогольних напоїв та пива.
Сьогодні протидія цим шкідливим соціальним явищам лежить у площині виконання завдань і доручень Президена України та Уряду.
«У зв’язку з такою проблемою у підлітковому середовищі, – говорить обласний підлітковий нарколог Михайло Калинець, – було видано наказ Міністерством охорони здоров’я України у 2012 році про обов’язкове щорічне проведення медичних оглядів для школярів, і присутній при цьому має бути нарколог. На початку 2013 року ми взяли одну вікову групу – дітей 1997 року народження. При моніторингу 1670 дітей у 35 % сформована залежність до тютюну. Це говорить про те, що дитина щоденно викурює не менше 3-5 сигарет, або і більше. Серед дітей є такі, які раз на місяць перебувають у стані алкогольного сп’яніння.12% дітей мають досвід вживання психотропних та наркотичних речовин. Ці цифри вкотре окреслюють поле діяльності для лікарів-наркологів. Саме тому працюємо постійно з дітьми шкільного віку: читаємо лекції, проводимо профілактичні заходи на дану тематику».
Лікарі наголошують, основне – здоровий спосіб життя. А серед наслідків вживання алкоголю виокремлюють, перш за все, смертність від серцево-судинних, онкологічних захворювань, туберкульозу, травм, а також соціальні проблеми.
Прес-служба Івано-Франківської ОДА