Під час будівництва траси Н-14 Кропивницький-Миколаїв шляховики зачепили два стародавні кургани. Пам’ятки б зникли, але служба автодоріг профінансувала проведення археологічних розкопок. Виявилося, що це поховання сучасник будівництва єгипетських пірамід.
Фото ілюстративне
Археологи зняли шар світлого ґрунту, яким ходили люди 4 тисячі років тому. Кілька тижнів кропіткої роботи і учасники експедиції докопуються до серця кургану. Тут на них чекає рідкісна знахідка: гранітні скульптури – баби, якими прикрили вхід до погребальної камери. Це найдавніші на території України приклади монументальної культури. Тобто це антропоморфні зображення. Вони це робили оббиванням, а потім підшліфовували. Аби відкрити поховальну камеру, гранітних ідолів піднімають спецтехнікою.
У поховальній камері є останки двох людей. Археологи вже знають – це представники ямної культури, які витіснили з цих степів кімерійців та скіфів. Ці люди були скотарями, розводили корів.
“Це індоєвропейці. Вони були схожі на нас, можливо, були блондинами з блакитними чи сірими очима. Якби ця людина потрапила у наш час, ми б її не відрізнили від нас. Хіба що мовою і манерами поведінки“, – розповів керівник експедиції Микола Тупчієнко.
Разом із тілами знаходять глечик, вміст якого ще вивчатимуть вчені, та інші предмети побуту. Археологи певні: ці знахідки для науки надзвичайно важливі і могли зникнути безслідно. ”
Триває ремонт дороги державного значення і випадково ці кургани в зоні ремонту цієї дороги. Якби вони були трошки далі, то ніхто б їх не обстежував, не розкопував, ніхто на це не виділив кошти”, – додав Віктор Поліщук, сільській голова Златопілля.
Місцеві мешканці і гадки не мали, що таке ховає їхня земля. Фахівці ж кажуть: тисячі подібних об‘єктів по всій країні просто нищаться.
“Це дуже важливо, щоб звертали увагу на цю культурну спадщину – кургани. Це не просто пагорби, бо до наших розкопок люди сприймали це природне щось. Це культурна спадщина, яку треба берегти, якою треба пишатись. Ми не бідніші за наших закордонних колег”, – вважає Валентин Собчук, науковий співробітник обласного краєзнавчого музею.
Поки ж те, чим ми багаті, безжально розорюють і забудовують власники земельних ділянок. Лише в таких поодиноких випадках вчені отримують змогу дослідити те, що ховає земля.