Латвія зарахувала до свого бюджету $30 мільйонів Іванющенка, не дочекавшись рішення України.
Генпрокуратура України у 2014-2019 роках розслідувала провадження за підозрою Іванющенка в незаконному збагаченні та привласненні коштів.
Латвія зарахувала в свій державний бюджет заарештовані 30 мільйонів доларів, які українське слідство пов’язує з колишнім поплічником Віктора Януковича, екс-нардепом Юрієм Іванющенком.
Про це повідомляють джерела у правоохоронних органах та Офісі генпрокурора.
Зазначається, що Генпрокуратура України у 2014-2019 роках розслідувала провадження за підозрою Іванющенка в незаконному збагаченні та привласненні коштів. У цій справі були арештовані гроші, які належали кільком компаніями і були розміщені в латвійському банку. У 2019 році це провадження передали до НАБУ.
Паралельно розслідування про легалізацію цих коштів вели латвійські правоохоронці. У жовтні 2019 року за результатами цього розслідування суд у Ризі вирішив конфіскувати близько 30 мільйонів доларів.
У лютому 2020 року прокуратура Латвії повідомила українську сторону, що арешт грошей триватиме до 6 квітня. Якщо до цього в Україна не ухвалить рішення про конфіскацію, кошти перерахують в бюджет Латвії.
Оскільки станом на 6 квітня 2020 року українські суди не винесли вироку стосовно Іванющенка, Латвія зняла арешт з коштів і зарахувала їх до свого бюджету. Водночас в Ризі повідомили, що якщо в Україні все ж з’явиться рішення про конфіскацію, “воно буде розглянуте в порядку чинного міжнародного законодавства“.
Договір між Латвією та Україною передбачає, що сторони взаємно виконують вироки в частині відшкодування шкоди від злочину.
В Офісі генпрокурора кажуть, що разом із Міністерством юстиції займаються “українсько-латвійськими консультаціями з приводу повернення конфіскованих Латвією коштів українській стороні”.
З посиланням на джерела журналістів повідомляється, що кошти були арештовані в епізоді справи, що стосувався незаконного збагачення. Однак у серпні 2019 року, перед передачею справи в НАБУ, цей епізод закрили на підставі рішення Конституційного Суду.
Відтак, НАБУ отримало в розслідування справу без частини про незаконне збагачення.
Джерела кажуть, що за понад років, коли провадженням займалась ГПУ, слідчих дій, спрямованих на завершення розслідування, не проводились, справа була зупинена.
Справа Іванющенка:
– Наближений до Януковича бізнесмен та екс-нардеп Юрій Іванющенко (відомий також як «Юра Єнакієвський») покинув Україну після Революції гідності.
– Правоохоронці оголосили Іванющенку підозру у заволодінні коштами держбюджету в особливо великих розмірах, а також рейдерстві відомого одеського ринку “7 кілометр”.
– У 2019 році Одеська прокуратура закрила справу проти Іванющенка, його навіть зняли з розшуку. Однак після розголосу розслідування поновили.
– У вересні 2019 року повідомлялось, що ГПУ передала справу Іванющенка в НАБУ і САП.