В Україні може статися затримка з виплатою зарплат та пенсій для майже 12 млн осіб, якщо Захід не надасть фінансову допомогу на початку 2024 року.
Про це заявила перший віцепрем’єр – міністр економіки Юлія Свириденко у коментарі Financial Times.
Як пояснила Свириденко, Україні, можливо, доведеться затримати виплату заробітної плати для 500 тисяч державних службовців і 1,4 млн вчителів (згідно з даними “Інституту освітньої аналітики” у 2021 році в Україні в школах працювало понад 434 тис педагога), а також виплати 10 млн пенсіонерів.
За її словами, дефіцит зовнішньої підтримки відкине українську економіку до режиму “виживання”, після того, як вона почала відновлення у 2023 році.
Зокрема, наступного року Україні знадобиться 37 млрд доларів зовнішньої підтримки.
Свириденко сподівається, що ЄС схвалить допомогу Україні в лютому та надасть кошти до кінця березня.
Свириденко також закликала новий уряд Польщі припинити блокування українських прикордонних переходів. Через польські протести українські експортери втратили 160 млн доларів, а імпортери – 700 млн доларів.
Як пише видання, Україна намагається змінити пріоритети видатків. Зокрема, Кабмін збільшив податок на прибутки банків і податки на доходи фізичних осіб з військових тепер йтимуть до центрального бюджету.
Віцепрем’єр розповіла виданню, що за перші 11 місяців 2023 року Київ зібрав податків на 4,4 млрд доларів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Проте Свириденко наголошує, що цього не досить.
Нагадаємо, що цього року з державного і місцевих бюджетів планувалося і було виділено десятки мільйонів гривень (разом мільярди?) на розважальний проект партнерки президента Зеленського по 95-кварталу Олені Кравець 30 млн, також планувалося виділити 30 млн і Юрію Горбунову, далі сотні мільйонів на ремонти стадіонів і доріг/вулиць як у прифронтовій зоні так і в глибокому тилу, що теж викликало масу народного обурення, але хто ж його чує?
Нагадуємо:
Наразі запит президента США Джо Байдена на 60 млрд доларів у “глухому куті” в Конгресі, а пакет підтримки ЄС на 50 млрд євро заблокований через вето Угорщини.
Водночас Євросоюз готує резервний план на суму до 20 мільярдів євро для України, який не потребує згоди Угорщини.
Відомо також, що українські експортні маршрути обмежені війною, а кордон з Польщею блокується.
Проте Міністерство розвитку громад територій та інфраструктури (Мінвідновлення) і Мінінфраструктури Польщі вже узгодили план дій, необхідний для розблокування кордону.