Профспілка освітян у роз’ясненні на своєму сайті констатує: ст. 24 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 р. № 1105- XIV змінено в порівнянні з діючими до 2015 року розмірами допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам і залежно від страхового стажу визначено допомогу в таких розмірах:
• 50% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 3 років;
• 60% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 3 до 5 років;
• 70% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років;
• 100% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років.
Згідно із ч. 2 ст. 22 Закону № 1105- XIV (у новій редакції), допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності в порядку й розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється коштами роботодавця в порядку, встановленому КМУ.
Нині діє постанова КМУ «Про затвердження Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації» від 06.05.2001 р. № 439.
Пунктом 5 цього Порядку визначено розміри оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, які частково відрізняються від розмірів, визначених Законом № 1105- XIV, а саме:
• 60% середньої заробітної плати – особі, яка має страховий стаж до 5 років;
• 80% середньої заробітної плати – особі, яка має страховий стаж від 5 до 8 років;
• 100% середньої заробітної плати – особі, яка має страховий стаж понад 8 років.
Пунктом 8 розділу VII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 1105- XIV (у новій редакції) визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони й інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
За інформацією, наданою Мінсоцполітики, до внесення відповідних змін оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації має здійснюватись у порядку й розмірах, визначених постановою КМУ від 06.05.2001 р. № 439.