Закарпаття планує реалізувати новий масштабний проект із залучення іноземних інвестицій. Йдеться про створення спільно з угорцями Європейського об’єднання територіального співробітництва.
Попереденьої домовленості керівництвом краю досягнуто з головою Саболч-Сатмар-Березької області Оскаром Шестаком, повідомляє МukachevoТoday
Ще одні наші сусіди – Чеська Республіка – вже мають такий досвід. Про те, як функціонує подібна структура у регіонах Чеської Республіки мала змогу побачити й делегація Закарпатської області, яка нещодавно побувала в Пардубіцькому краї. Тут, за рахунок залучення гранатових коштів Європейського об’єднання з територіальної співпраці вдалося реконструювати ряд важливих соціальних об’єктів, що створюють позитивний культурно-туристичний імідж краю. Так, Пардубіцький замок та університет після реконструкції стали культурним і науковим центрами краю й історико-архітектурними родзинками міста. В містечкові Вісоке Міто оновили Музей автотранспортної фірми «Содомка», яка в минулому столітті виробляла деталі для відомих автомобільних брендів. За європейські кошти містяни реконструювали приміщення колишньої в’язниці і по крупинках відтворили одну зі сторінок історії рідного міста.
Так само вчинили і мешканці села Берлові Вапняки: колись тут добували вапняк і на заводі його переробляли. Відтак у 50‑х роках минулого століття виробництво зупинилось, але вже сучасні місцеві жителі вирішили, що це їхня історія, яку мають знати і прийдешні покоління. Відтак, знову ж таки за кошти Євросоюзу, реконструювали будівлі і створили тут Технічний музей, який не має аналогів.
Не менш цікавими були відвідини граду Своянова, що веде свою історію із ХІІІ століття, та заміського замку в Літомислі, перша згадка про який стосується ХІІ століття. В наш час завдяки реконструкції ці старовинні пам’ятки отримали друге життя, стали культурними і туристичними центрами краю, які відвідують тисячі туристів.
Серед «візитівок» Пардубіцького краю і комплекс в місті Моравська Тршебова, що поєднав сиву давнину та сучасність, – нещодавно реконструйований замок ХІІІ століття і новозбудована спортивна арена, яка вміщує льодовий каток, два футбольні і баскетбольне поля, тенісні корти та інше. Його теж допомогли оновити за рахунок грантів ЄС.
Щодо участі Закарпаття в проекті Європейського територіального співробітництва разом з Угорщиною, то вже наступного тижня партнери з Ніредьгази планують на засіданні загальних зборів Саболч-Сатмар-Березької області ухвалити рішення про створення такої структури, – повідомляє прес-служба Закарпатської облради.
Після здійснення необхідних процедур зі сторгни нашої області, Закарпаття зможе брати участь у грантових програмах, на які оголошуватиме конкурс Єврокомісія. Йдеться про залучення коштів у інфраструктуру, туризм, охорону навколишнього середовища, збереження культурної спадщини тощо. І що важливо – створення центру європейської співпраці стане першим подібним в Україні.
Тож складається враження, що Закарпатська область з усієї України чи не першою вступає у Європу?