Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

Полеміка

Батько польських реформ українцям: просто не треба красти!

Як визнав президент, ми будемо використовувати досвід Польщі. Особливо в реструктуризації місцевого самоврядування.
Минулого тижня Україну відвідав і провів ряд зустрічей з громадськістю, змі та політиками екс-віце-прем’єр та екс-міністр фінансів Польщі Лєшек Бальцерович, чиїм іменем було названо план перетворення Польщі з країни з плановою економікою на країну з ринковим господарством. Той «План Бальцеровича» нині поляки називають «шоковою терапією», бо тоді він означав суворе обмеження інфляції, самостійність товарного та грошового ринків і рівновагу бюджету, який урізали за один рік. Крім того, тоді у Польщі підвищили роздрібні ціни, скоротили бюджетні дотації, обмежили грошові доходи, встановили єдиний курс польської валюти – злотого для усіх підприємств. Суспільство сприймало обмеження насилу, і в 1991 році автор реформ за це поплатився кріслом в Кабміні. Але вже через пару років поляки визнали ефективність реформ, а в 1997 році Бальцерович знову став главою Мінфіну.

І так, у Києві Лєшек Бальцерович розкрив свій секрет успіху: стратегія, швидкість втілення реформ і команда реформаторів.
– Пішли назустріч всі, включаючи Папу Римського, – з посмішкою згадував ті часи Лєшек Бальцерович під час відкритої лекції в Києві минулої п’ятниці. – Ви теж можете добитися цього. Потрібні аргументи і дипломатія. Шукайте їх.
Де і як шукати, він розповідав півтори години. А потім ще і ще – вже на зустрічах з політиками.

Основні тези з його виступу в Музеї Тараса Шевченка:

Про швидкі перемоги
– Треба рухатися швидко з реформами. Коли пацієнт хворий, його треба лікувати, а не чекати. Так буде краще для самого пацієнта. Реформи – захист вашого майбутнього. Немає проблем з тим, що треба зробити, – рецепт відомий. Питання в тому, чи є команда, здатна спрямувати цей рух. У вас є хороші економісти, я багатьох з них знаю. Використовуйте їх. Не бійтеся ризиків. Використовуйте симпатію, яка є зараз до України в європейських країнах. Ви потребуєте допомоги. Але важливо, щоб Україна показала, що готова до реформ, а не просто просить грошей. Інакше симпатії будуть падати. Покажіть, що ви не Греція!

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Про люстрацію
– Майже нікому в Європі не було можливо поміняти половину людей одночасно. Тільки у Східній Німеччині була така можливість. Але вони залучили людей з Західної Німеччини. Не чекайте, поки нові кадри підростуть в повному розумінні цього слова. Міняйте вже зараз. Міняйте хоча б верхівку, а чиновники підлаштуються. Кадри з культури можуть залишитися, вони не такі небезпечні. Міністерство фінансів, економіки, Національний банк, армія – ось, що треба міняти відразу ж.

Про дефіцит бюджету
– Треба показувати, куди йдуть гроші кожен день. У сім’ї знають: якщо витрачати більше, ніж заробляєш, до зарплати не доживеш. У суспільстві так само. Дефіцит бюджету говорить про те, що витрати занадто високі. Треба скорочувати. І у вас є резерви. У вас один з найнижчих пенсійних віків у Європі. Знаю, що пенсії низькі. Але мова йде про процентне співвідношення працюючих і пенсіонерів. У Польщі виходять на пенсію в 67 і нормально себе почувають.

Про майно
– Підприємства треба виводити з держвласності. Тільки приватизація. Так політики втрачають владу (але не в умовах України – ред.). Де немає приватизації, там є проблеми з відношенням влади і бізнесу. Але чесному бізнесу потрібні умови, коли можна чесно робити справу. Щоб будувати таку систему, просто не треба красти. Заважає зарегульованість? Проведіть дерегуляцію і ліквідуйте зайві інспекції. Нам дерегуляція дуже допомогла – ми позбавили чиновників можливостей вимагати хабарі.

Про приклади сусідів
– Подивіться на історію Словаччини. Перші вісім років, після того як вони задекларували курс на зміни, там діяли народні популісти від олігархів. Потім перемогли реформатори. І тепер Словаччина має славу головного реформатора Східної Європи. Повторіть це. Кредитори повинні розуміти, що в цій країні знають, що роблять.
«План Бальцеровича» – так називають тепер кроки, які вчинила уряд польського прем’єра Тадеуша Мазовецького в 1989–1990 роках. Лешек Бальцерович поєднував у ньому пости віце-прем’єра і міністра фінансів. План, який тепер називають

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності