Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

Невідома Історія

Чорні археологи збагатили Тернопільський архів

Державний архів Тернопільської області поповнило цінне надбання – документи Чортківсько-Бережанської округи ОУН часів національно-визвольного руху: протоколи допитів, описи та звіти боїв, некрологи й інше.

До знахідки входить 270 справ, які загалом складаються із 932-х документів.

— В державному архіві сьогодні незвичайна подія – ми презентуємо новий фонд «Архів з бідону», який включає унікальні документи з історії Українського національно-визвольного руху. Як ми знаємо з історії, рух з метою встановлення незалежної соборної держави на українських етнічних землях активно відбувався й на теренах Тернопільщини. Власне борці за визволення заховали документи своєї округи в цьому оригінальному бідоні, на якому позначений інвентарний номер та дата – 1945 рік. На щастя, посудина виявилася досить міцною, тож папери добре збереглися в цій ємкості до 21-го століття. А бідон лежав у землі протягом близько 70-ти років, — розповів директор Державного Архіву в Тернопільській області Федір Полянський.

За словами директора, знахідка є дуже цінним джерелом для дослідників минувшини краю.

Федір Іванович також поділився, за яких доволі непростих обставинах бідон із важливими документами потрапив до держархіву.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

— Влітку минулого року «чорні» археологи викопали цю посудину на березі річки у селі Золотий Потік. Шукачі наживи хотіли десь продати папери підпільників – в нас або ж за кордоном. Прикордонникам удалося вилучити бідон на чернівецькій митниці, а пізніше справою цінної знахідки займалися працівники Служби безпеки України у Чернівецькій області. Збережені документи національно-визвольного руху було відправлено для дослідження на експертизу. Надалі документальна пам’ятка нашого краю зберігалася в архіві СБУ. На спеціальній комісії вирішили передати її до Тернополя, адже вона насамперед стосується Чортківської та Бережанської округи. Не менш актуальним для наших дослідників є Озернянський архів, що стосується Зборівського мікрорайону 1946-1947 років. Зокрема, це протоколи допитів Служби безпеки ОУНнаголосив Федір Полянський.

Директор зазначив, що колектив держархіву зараз працює над тим, щоб фонд тільки поповнювався новими надбаннями.

IMG_2404_-_копия.JPG

IMG_2398_-_копия.JPG

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності