Білорусія і Казахстан вже бояться Путіна і хочуть дистанціюватися від конфлікту з Україною. У той час як Порошенко впливає на Кремль з допомогою переговорів із Назарбаєвим і Лукашенко. Про це в ефірі телеканалу БТБ заявив політолог Володимир Фесенко. Він відзначив стурбованість Мінська й Астани ситуацією на Сході України і тими викликами, які може спровокувати економічну кризу в Росії.
«Цей візит — і Лукашенка і Назарбаєва до Києва — він показав, що і президент Білорусі, і президент Казахстану дуже стурбовані нинішньою ситуацією. Адже це не просто бажання піаритися на кризі на Сході України.
Я думаю, тут інші причини. Насправді вони бачать, що із-за цієї кризи страждає вже не тільки Росія в плані санкцій, в плані падіння цін на нафту, під ударом виявляються і союзники Росії. Тому вони намагаються дистанціюватися, окрему лінію переговорів вибудовують з Києвом», — вважає Фесенко.
Він підкреслив, що Петро Порошенко веде правильну політику з союзниками Росії, оскільки таким чином можна опосередковано впливати на Путіна.
«Тут треба віддати належне Порошенко, він це відчув і він відкрив контргру. Він це зробив абсолютно правильно. Не тільки на Заході потрібно вести переговори, але і на пострадянському просторі. Це теж гра з Путіним, через його союзників, які вже бояться Путіна.
Тому що Казахстан вже теж почув про те, що не було Казахстану раніше. Російські націоналісти виявляють претензії на Північний Казахстан. І Лукашенко вже зіткнувся з проблемами. Правда, іншого порядку — фінансовими. Із-за цих проблем, вони щиро прагнуть до якнайшвидшого врегулювання кризи на Сході України», — сказав Фесенко.
Політолог зазначив, що в Митному союзі вже окреслилися кризові тенденції, і Україна повинна скористатися цією ситуацією для захисту власних інтересів.
«А з іншого боку, Мінськ і Астана вибудовують окрему лінію відносин з українським керівництвом. В тому числі із-за економічних проблем. Якщо раніше Порошенко був зацікавлений в цій посередницькій місії, то тепер швидше Лукашенко зацікавлений у Петру Порошенко як посереднику у відносинах із Заходом.
Це принципово нова ситуація, її важливо використовувати. Я б не поспішав з висновками, що Митний союз відходить у минуле. Але кризові тенденції там позначилися, і головні союзники Росії дуже стурбовані цими кризовими тенденціями. Тому будуть намагатися проводити більш гнучку політику. В тому числі і з нами», — упевнений Фесенко.