Головним наслідком скандалу з “панамськими документами”, що вибухнув після витоку даних про офшорні компанії великих світових діячів, стануть додаткові перевірки податківців та правоохоронців в європейських країнах і США. За їх результатами можуть нараховуватися штрафи і навіть проводитися арешти.
Але експерти чекають активних перевірок як від західних фіскалів, так і від українських.На думку аналітиків, в Україні можливі посилення процедур торгівлі цінними паперами на зовнішніх ринках або правил фінансового моніторингу, якому піддаються вклади в українських банках або суми,що вносяться для перерахувань.
“Я б не виключав посилення або хоча б більш пильну увагу регулюючих органів до трансакцій з офшорами”, – зазначив керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.
Кого точно торкнеться “панамський скандал” – це українські “дочки” великих іноземних холдингів, діяльність яких почнуть розслідувати на батьківщині. “Такі розслідування можуть впливати на українські компанії, які входять в мультинаціональні групи”, – сказав менеджер з міжнародного оподаткування KPMG в Україні Роман Жарко.
Під роздачу можуть потрапити і банки. “Через скандал, в який залучені наші чиновники, можуть постраждати і найбільші українські банки, особливо ті, що мають лістинг в Лондоні або Нью-Йорку (або мають материнські структури з лістингом). Якщо виявиться, що банк був залучений в корупційні схеми, то місцеві регулятори можуть застосувати до нього антикорупційне законодавство з подальшим стягненням багатотисячних штрафів”, – спрогнозував фінансовий аналітик групи компаній “Фінам” Тимур Нігматуллін.
“Можливо, ціни на послуги фірм-посередників виростуть, так як клієнти вимагатимуть більшої гарантії конфіденційності”, – допускає Паращій.
При цьому бізнес буде поступово виводити свої активи з офшорних юрисдикцій, вважають аналітики. Експерти запевняють: український бізнес усвідомлює, що поступово доведеться відкривати свої офшорні тайники, і готується до цього.
“Компанії, які відповідально ставляться до дотримання законодавства і відстежують тенденції до його змін, вже готуються до посилення податкових процедур. Зокрема, українські бізнесмени приходять до розуміння необхідності створення за кордоном реальних компаній, з персоналом, офісом та іншими атрибутами господарюючих суб’єктів, які дійсно провадитимуть господарську діяльність “, – запевнив Жарко.