Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

Події

Фіскали пропонують ввести абонплату замість розмитнення іномарок

Щотижня на західних кордонах України пробки з нерозмитнених автомобілів, щоб вирішити проблему фіскальна служба пропонує водіям замість розмитнення сплачувати митні збори по частинах протягом 33 років, а депутати хочуть за продовження терміну перебування таких машин збирати по 6000 грн.

Експерти відзначають, що такі рішення створять ще більше проблем.

Оплата всіх митних зборів з автомобіля в Україні становить майже половину його вартості. Українці, які живуть в прикордонних регіонах, купують машини в основному в сусідніх країнах – Польщі, Угорщині та Словаччині, де вони на порядок дешевше, ніж у нас. А щоб не платити податки на ввезений автомобіль – користуються можливостями законодавства, які дозволяють іноземному авто перебувати на території України до 5-10 днів. З-за цього на межі постійні черги. Разом з тим, власники таких машин, періодично блокуючи дороги, вимагають збільшити термін перебування в Україні, деякі навіть згодні платити фіксовану щорічну суму.

У Верховній Раді зареєстровано безліч законопроектів, які різним способом пропонують спростити життя власникам автомобілів з іноземною реєстрацією. Так, у парламенті лежить чотири проекти закону, які пропонують збільшити термін перебування іноземних автомобілів. Законопроект №1393 пропонує збільшити термін транзиту для автомобілів до 30 днів, законопроект №1393-1 – до 60, є і проект закону пропонує збирати по 408 грн за продовження перебування на території України. А законопроекти №2359а і №4223 дозволяють громадянам України ввозити автомобіль з іноземною реєстрацією на рік без додаткових вимог. Також нещодавно в ефірі «5 каналу» заступник директора департаменту організації митного контролю ГФС Євген Сафонов заявив, що служба внесла в профільний комітет Верховної Ради пропозицію розбити митні платежі по 0,25% від вартості автомобіля в місяць, але таку можливість хочуть надати тільки для автомобілів з экостандартами нижче Євро-5.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

«Власникам машин з іноземною реєстрацією буде запропоновано сплачувати по 0,25% від всіх необхідних митних платежів за розмитнення автомобіля в місяць. Це дасть безпроцентну розстрочку по сплаті митних платежів на 33,3 року», – сказав він.

Схожу ідею для іноземних автомобілів старше 5 років озвучив нардеп Володимир Парасюк. Він пропонує, щоб власники автомобілів з іноземною реєстрацією, які не відповідають екостандартам Євро-5? а такі машини не можуть бути розмитнені за законодавством, – платили кожен рік по 6000 грн. Для цього їм потрібно буде отримати номери зі спеціальним індексом.

«Для початку буде встановлено тримісячний строк, протягом якого всі власники нерозмитнених авто будуть зобов‘язані виїхати за кордон і в’їхати заново, щоб сплатити збір та одержати тимчасову реєстрацію свого авто в Україні. Будуть розроблені номерні знаки з певним індексом, який допоможе відрізняти автомобілі цієї категорії від інших. Оригінальні номерні знаки залишаться у власника, щоб він міг з ними виїжджати за кордон при необхідності. Після закінчення цих трьох місяців – усі, хто не легалізував свій автомобіль, понесуть відповідальність», – розповів в інтерв‘ю AUTO.RIA Парасюк.

Такі пропозиції фіскалів і депутатів викликають негативну реакцію як з боку іноземних власників автомобілів, так і експертів. Оптимальне рішення – знизити митний збір для всіх автомобілів хоча б до рівня пільгових акцизів, прийнятих Радою липні цього року, вважають експерти.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Ідея розбити митні платежі на частини створить масу проблем для самих податківців, вважає директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко. По-перше, для того, щоб контролювати всі автомобілі доведеться збільшити штат податківців, що потягне і збільшення видатків з бюджету. По-друге, створює нерівні для автомобілів, які відповідають екологічним стандартам Євро-5 і Євро-6.

«Скільки сотень податківців доведеться взяти на роботу, щоб контролювати сплату? Кажуть, що цю процедуру дозволять для автомобілів, які не відповідають Євро-5, тобто автомобілів старше 5 років. Виходить, ті хто купив автомобіль, який відповідає екостандартам не може скористатися таким правом. За стамбульської конвенції, дозволяється іноземним автомобілям перебувати на території країни рік. Зараз депутати дійсно можуть дозволити такий режим. Але в конвенції не прописано, що автомобіль повинен бути старше 10 років, або відповідати Євро-5», – говорить Олег Назаренко.

Проблема не в транзитерах, а у високих податках на імпортні автомобілі, в тому числі і підтримані. З-за того, що у держави немає чіткої політики захисту вітчизняного автопрому і з’являються недосконалі закони і пропозиції, вважає експерт з правових питань Програми USAID «Лідерство в економічному управлінні» Андрій Саварец.

«Всі схеми, які періодично з‘являються, це наслідок відсутності зрозумілої державної політики щодо так званого «захисту національного виробника», якого насправді немає. Тому з’являються компроміси кшталт закону, яким зменшено акцизний податок на підтримані авто. Що дасть ця ініціатива? У мене питання, чому саме 33 роки? Чому не 100? За 33 роки ті машини і так не надто нові перетвориться на металобрухт», – каже він.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

При цьому пропозиції фіскальної служби і депутатів, які створюють умови для старих автомобілів, які не відповідають нинішнім екологічним стандартам, фактично легалізують ввезення в Україну старих автомобілів. «В даному випадку мова йде про легалізацію металобрухту. Оскільки автомобілі на іноземних номерах віком понад 5 років однозначно. Крім того, незрозуміло: дана ініціатива має на меті вивести з режиму транзиту ввезені авто або навпаки дозволить ввозити автомобілі в розстрочку», – пояснює Андрій Саварец.

Якщо ж законом буде дозволено в режимі транзиту ввозити не лише ті автомобілі, які в українців давно, то це призведе лише до зменшення надходжень у бюджет і негативно позначиться на авторинку, вважає експерт. «Це дійсно приведе до зменшення бюджетних надходжень і до руйнування цивілізованого автобізнесу, який і так переживає не кращі часи. Тому виходом я бачу перегляд взагалі підходу до рівня ставок податків на авто», – говорить він.

Транзитники самі не підтримують пропозицію фіскальної служби і депутатів. Наприклад, власникам автомобілів з польською реєстрацією потрібно кожні п‘ять днів перетинати кордон і платити за щорічний техогляд і купувати страховку. Тому, додатково платити в Україні не має сенсу – потрібно дати можливість розмитнити автомобіль, вважає заступник голови громадської організації «Західноукраїнська асоціація власників транзитних автомобілів» в р. Львів Василя Антонюка.

«Держава забороняє ввозити автомобілі нижче економи Євро-5. Якщо із закону прибрати це обмеження – проблема зникне. Ми пропонуємо зафіксувати пільгові ставки акцизу прийняті влітку на постійній основі або прибрати вимогу про экостандарте Євро-5. А також запровадити податкову амністію для автомобілів, які вже їздять транзитом. Дати можливість таким людям розмитнити автомобіль за пільговою ставкою акцизу. Цей платний ввезення автомобіля не вирішує проблему, оскільки, наприклад, в Польщі потрібно платити ще страховку за двигун об’ємом 2,2 л – 200 євро на рік, щорічно проходити техогляд – 50-150 злотих, плюс хочуть зробити за ввезення в Україну щорічну плату», – каже Василь Антонюк.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

За його словами, в цілому в рік власнику автомобілю доведеться платити близько 800 євро, якщо зроблять платне перебування на території України. При цьому активіст вважає, що необхідно відстрочити экотребование про Євро-5 до 2020 року, оскільки це дорогі автомобілі. До того ж у 2018 році в Україні запровадять Євро-6, тоді автомобіль повинен бути не старше 2014 року виробництва. За словами Василя Антонюка, багато українців їздять на автомобілях старше п‘яти років, оскільки їх в Європі можна купити за кілька тисяч євро. «Навіщо взагалі витрачати 800 євро на рік, якщо один раз можна заплатити за розмитнення 1000 євро. Просто потрібно зняти вимогу про Євро-5. Тоді ці машини будуть зареєстровані і під контролем держави», – вважає він.

Варто відзначити, що поки проектів про зниження податків на ввезення автомобілів немає, але нещодавно з’явився законопроект про скасування ПДВ. Якщо його дійсно скасують, тоді машини, як і все інше, подешевшає на 20%. Але, за словами експертів, ймовірність, що цей податок скасують, дорівнює нулю.

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності