Соціальні новини

Крах Львівського протезного заводу

П’ятий місяць не отримують зарплату працівники Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування i протезування. За цей час багато фахівців звільнились. Працівники не страйкують, бо відчувають відповідальність перед людьми з інвалідністю, які проходять реабілітацію, яким корегують протези. Від січня цього року зупинене і виробництво інвалідних візків на підприємстві. Чому така критична ситуація склалась на державному протезному заводі у Львові?

На Львівському протезному заводі працює 290 осіб, із них за останні місяці, відколи заборгували зарплату, звільнилось близько 90 фахівців, повідомили Радіо Свобода у профспілці. П’ятий місяць не виготовляють інвалідні візки. Найбільшим попитом користується взуття для людей з інвалідністю, але другий місяць тут його не шиють. Не працює і німецьке обладнання, яке придбали для заводу у 2009 році.

До січня цього року директором протезного заводу у Львові був Сергій Суязов. У своїй декларації, поданій 16 червня 2017 року, коли він ще керував підприємством, вказав про спільну власність – Приватне підприємство «Форвард-Орто», яке займається продажем ортопедичного взуття та візків для людей із особливими потребами. Працівники хочуть почути фінансовий звіт про роботу підприємства за керівництва Сергія Суязова, як саме розподілялись державні кошти. А ще сподіваються на призначення фахового керівника.

Грошей на виплату зарплати працівникам підприємства немає, а склад заповнений інвалідними візками, велосипедами для дорослих і дітей з інвалідністю. За словами представника профспілки, продукції зроблено на кілька мільйонів гривень, але до людей ані візки, ані велосипеди не доходять. Фонд соціального захисту інвалідів мав би компенсувати вартість виробів для потреб осіб із інвалідністю. Засоби пересування і протези люди повинні отримувати безкоштовно, але їхню вартість відшкодовує підприємству держава, тобто Фонд соціального захисту інвалідів. Але договори на компенсацію досі не укладені.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

«Причина у заборгованості зарплати і в тому, що дві ділянки на підприємстві простоюють, у тому, що не укладені договори із Фондом соціального захисту, бо Міністерством соціальної політики запроваджений новий механізм забезпечення людей технічними засобами реабілітації. У нас не було обігових коштів і ми не могли виплачувати зарплату. Кредит нам не надав банк», – пояснює головний інженер львівського підприємства Богдан Паласюк, який майже чотири місяці також виконує обов’язки директора.

Львівське підприємство перебуває у критичній ситуації, і це при тому, що є попит на продукцію і на цей рік Кабінет міністрів на програму забезпечення людей з інвалідністю протезно-ортопедичними виробами виділив близько 1,63 мільярда гривень, що на 150 мільйонів більше, аніж у бюджеті минулого року.

У березні цього року Кабінет міністрів ухвалив постанову про посилення ефективності в реалізації державних програм соціального захисту людей з інвалідністю.

Міністр соціальної політики Андрій Рева презентував на засідання Кабміну нову модель забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації. Її суть у тому, що тепер централізовано оплачується надана послуга людині з інвалідністю, тобто всі соціальні програми міністерство переводить на механізми надання грошових компенсацій за послуги, які обрала сама людина. «Гроші мають ходити за людиною», кажуть у міністерстві, але наразі ця нова модель не працює, зазначають у Львові працівники соцзахисту і керівництво протезного заводу.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Науково-дослідний інститут протезування, протезобудування та відновлення працездатності у Харкові розробив електронний каталог технічних та інших засобів реабілітації, де людина може обрати те, що їй потрібно. Також постановою Кабміну передбачено створення конкурентних умов для державних підприємств протезно-ортопедичної галузі. Для таких заводів зменшено відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) із 75% до 40%, але ці вивільнені гроші мають скеровуватись у розвиток виробничої діяльності та модернізацію виробництва.

Оскільки на протезування та ортопедичні засоби, зокрема для потреб військовослужбовців, передбачено у бюджеті досить велике фінансування, то це створює велику конкуренцію на ринку між державними і приватними підприємствами. Однак чи здорову?

За інформацією Міністерства соціальної політики, протезно-ортопедичні вироби, засоби реабілітації в Україні виробляють і постачають 91 підприємство, 13 із яких є державними та казенними. 58 підприємств виготовляють протези, але лише шість із них високофункціональні. Львівський завод протезування заснований ще у 1921 році. Тоді це була невелика майстерня. На сьогодні його прирівнюють до числа найбільших підприємств, таких, як харківське і київське.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності

Exit mobile version