Тим, хто ще вірить приватним ЗМІ, які ще мають наглість називати себе «незалежними», вірить у чарівні світлини на поштових листівках Львова, що призначені винятково для наївних туристів, та хто ведеться на піар-трюки «головного львівського фокусника» Андрія Садового, буде корисною для стаття Львівського порталу під назвою «Паралельні реальності Львова».
Подаємо в дещо адаптованому до газетного формату стилі:
Колись пройтися пішки від Дорошенка до Федорова через Площу Ринок було справою звиклою для кожного львів’янина. Чому б ні? – Прогулятися серцем рідного міста, подумати про щось приємне, згадати щось неповторне, помріяти про щось здавалося недосяжне… Проте останніми роками серце нашого рідного міста постійно знаходиться в аритмічному стані, близькому до синусової тахікардії: потоки туристів, ярмарки, столики, парасольки, фестивалі, галас, крик, штовханина…
Львів перетворився на фестивальну ярмарку, де побажання клієнта – не обговорюється. Його комфорт та потреби – на першому місці. Центральну частину міста перетворили в зону комфорту для тих, хто приїжджає сюди на кілька днів, а потім – повертається додому. Історичний Львів для туристів з України та з-за кордону став справжнім раєм для відпочинку та насолоди. Проте для більшості львів’ян їх рідне місто стало втраченим раєм, тим, що в них було, і що в них відібрали. Коли провели межу і розділили Львів на дві частини: одну – для туристів, іншу – для львів’ян.
І що ми бачимо зараз? А те, що Львів поза межами свого історичного центру нічим не відрізняється від будь-якого іншого обласного центру. Культурна столиця Україна обмежується площею Ринок та кількома навколишніми вузькими вуличками, які щороку вдосконалюють, аби перебування туристів у Львові було значно комфортнішим.
Для простих львів’ян центр перестає бути улюбленим місцем відпочинку, простору для всіх там не вистачає. Відтак містяни змушені «насолоджуватися» тим що є у них на районі: посередніми генделиками, розбитими тротуарами, засміченими парками та закинутими дитячими майданчиками. Фото проект «Два Львова» відображає гірку дійсність сучасного міста Лева, різницю в благоустрої центральної частини міста та спальної.
Тим часом у паралельній реальності…
Останній місяць у Львові жваво ремонтують вулиці міста, тротуари, лавки, відновлюють дитячі майданчики. Зрозуміло з чим пов’язана така активність – за два місяці львів’яни обиратимуть нову владу міста. Однак нам вдалося зафіксувати чимало місць у Львові, які жахають, і які лишаються поза увагою органів місцевої влади навіть у час передвиборчої кампанії.
Внутрішні подвір’я поза межами площі Ринок не надто цікавлять чиновників мерії, адже сюди навряд чи заглядає око туриста.
Вулиця Леся Курбаса. У мерії кілька місяців тому її вирішили зробити пішохідною, на ремонт виділили півмільйона гривень. Після відновлення, власники тутешніх кафе не розгубились і швиденько заставили вуличку столиками. Це неабияк обурило користувачі соцмереж:
«Дякуємо місту за не пішохідну, а ресторанну вулицю Курбаса. Робили не для людей, а для місцевих підприємців. Дерева тепер ростуть під парасольками», – йдеться у повідомленні на сторінці спільноти Варта 1.
А вулиця Клепарівська? Вона віддалена від центру, а отже тут вочевидь не ступає нога туриста. Натомість цією дорогою щоденно у справах ходять прості львів’яни, мами з візочками, пенсіонери, діти.
Цей тротуар не бачив ремонту довгі роки. Якби за станом хідників слідкували регулярно, і вчасно латали яму, очевидно що таких розбитих ділянок ми б не мали. Та й і витрати б не були такими значними.
А тепер увага! Площа Липнева! Раніше тут був стихійний ринок, тепер вона стала стихійною парковкою. В активістів були ідеї реконструювати її та зробити зоною відпочинку, однак минуло кілька років, а тут хіба висадили кілька дерев. Очевидно задумка була прикрасити площу озелененням, так як на вулиці Городоцькій. Проте це мало б стати останнім штрихом у відновлення площі, кілька деревцят не сховають розбитого асфальту.
Адже все, що має дітвора на вулиці Масарика? Це похилу, заржавілу драбину, та залишки від гойдалки? Тут зовсім не людно, очевидно в цей час діти грають в комп’ютерні ігри, що й не дивно.
Відпочинкові зони у центральній частині міста – це відремонтована доріжка, красива лавка, поряд смітник – усе для вашого комфорту.
Парк Горіховий гай? Озеро та сам парк громадський активіст Андрій Породко з мешканцями власними силами доводять до ладу. Допомоги від міської влади важко дочекатись.
Відвідувачі Левандівського озера теж лавок не потребують. А на Науковій розвивається самоорганізація населення.
Під час прогулянки центральними вуличками міста туристам не заважають ями на дорозі, смердючі смітники, понищені лавки чи зів’ялі клумби.
Трамваї вулицею Городоцькою рухають плавно, не шумно, і не створюють дискомфорту як пасажирам, так і мешканцям тутешніх будинків.
А ось поїздка цим же транспортом по вулиці Сахарова нагадує атракціон: трамвай трясе, а тарахкотіння – заглушує. І гучна музика в навушниках не врятує. А в миловидному центрі – квітучі велопарковки, рівненький тротуар.
На вулиці Стороженка, будинки швидше впадуть, аніж дочекаються реставрації.
Поки мешканці старих будинків у центрі міста милуються усміхненими перехожими та красивою архітектурою, львів’яни шевченківського району воліють не виглядати у вікна.
Джерело: portal.lviv.ua