Хто потрапить під люстрацію. Оприлюднено текст закону Високопоставлені чиновники режиму Януковича не зможуть займати посади в органах державної влади 10 років.
Зокрема, за словами Дерев’янка, закон обмежує право для високопоставлених чиновників режиму екс-президента України Віктора Януковича займати посади в органах державної влади на 10 років, для інших – на п’ять. У прийнятому законі, на відміну від редакції першого читання, до осіб, яким забороняється займати державні посади протягом 10 років у зв’язку з тим, що вони займали такі посади за президентства Януковича, було додано значно більше категорій посадових осіб.
Зокрема, заборона на зайняття посад на 10 років буде застосовуватися до осіб, які сукупно займали не менше одного року посаду (посади) у період від 25 лютого 2010 року до 22 лютого 2014 року. До цього списку увійшли, зокрема, президент, прем’єр-міністр, перший віце-прем’єр-міністр, віце-прем’єр-міністри, міністри, керівники центрального органу виконавчої влади, який не входить до складу Кабінету міністрів, голова Національного банку, голова Антимонопольного комітету, голова Фонду державного майна, голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України, їхні перші заступники.
Також сюди були включені голови або члени національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, державне регулювання у сферах зв’язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг; Генеральний прокурор України, голова Служби безпеки, голова Служби зовнішньої розвідки, начальник Управління державної охорони України.
У люстраційний список потраплять керівники центральних органів виконавчої влади, податкової та митної політики, податкової міліції, їхні перші заступники; заступники міністра внутрішніх справ; секретар Ради національної безпеки та оборони України, його перший заступник; голова Адміністрації президента України, керівник Державного управління справами, керівник Секретаріату Кабінету міністрів України, урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики, їхні перші заступники.
Потрапляють у цей список і члени Вищої ради юстиції (крім голови Верховного Суду України), члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, голова Державної судової адміністрації України, його перший заступник, заступники.
Крім того, потрапляють під це ж обмеження також керівники та заступники керівників самостійного структурного підрозділу центрального органу (апарату) Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Міністерства внутрішніх справ України, органів податкової та митної політики, податкової міліції. Заборона торкнеться і начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України, командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України, їхніх перших заступників.
Будуть відсторонені від влади на 10 років голови ОДА, усі заступники голів ОДА та всі голови РДА, які працювали під час президентства Януковича сукупно не менше року, а також ті, що працювали у період Майдану і не звільнилися за власним бажанням.
Також під люстрацію потрапляють керівники державних підприємств, що належать до сфери управління суб’єктами надання адміністративних послуг. Усі без винятку чиновники і керівники державних підприємств пройдуть майнову люстрацію, де буде перевірена правдивість їхнього задекларованого майна, а також майна членів їхніх сімей, на предмет законних джерел походження коштів для придбання такого майна за час перебування на посадах – із забороною на 10 років, у випадку якщо люстрацію вони не пройдуть.
Чиновники, які працювали за президентства Януковича, будуть люстровані із забороною займати будь-які посади в органах влади та місцевого самоврядування 10 років.
Сьогодні люстрація – завтра еміграція. Як тепер будуть перевіряти владу
Крім того, чиновники підпадуть під люстрацію, якщо:
– Займали посаду (посади) у період від 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року і не були звільнені з відповідної посади (посад) за власним бажанням;
– Були обрані і працювали на керівних посадах Комуністичної партії СРСР;
– Були обрані і працювали на керівних посадах Комуністичної партії СРСР або на керівних посадах ЦК ЛКСМУ і вище;
– Були штатними працівниками або негласними агентами КДБ СРСР, інших союзних республік СРСР, Головного розвідувального управління Міністерства оборони СРСР, які закінчили вищі навчальні заклади КДБ СССР (крім технічних спеціальностей);
– Співпрацювали зі спецслужбами інших держав як таємні інформатори в оперативному отриманні інформації або своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи, спрямовані на підрив основ національної безпеки, оборони чи територіальної цілісності України;
– Закликали публічно до порушення територіальної цілісності і суверенітету України; розпалювали міжнаціональну ворожнечу; своїми протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю призвели до порушення прав людини і основоположних свобод, визнаних рішенням Європейського суду з прав людини і т. д.
Але водночас для узгодження проекту із приписами Конституції України фінальна редакція не містить серед тих, хто підлягає люстрації, осіб, які займали або займають виборні посади, а також посади спікера Верховної Ради України, його заступників, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, народних депутатів України.
Також до категорії осіб, яких не будуть перевіряти, входять особи рядового складу органів внутрішніх справ, центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, податкової міліції.
Крім того, у фінальній редакції органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки є Міністерство юстиції України, а в редакції першого читання – Національне агентство України з питань державної служби.
Фінальна редакція закону також передбачає, що Міністерство юстиції створює дорадчий громадський орган з питань люстрації при міністерстві для забезпечення здійснення громадського контролю над процесом очищення влади (люстрації), до складу якого увійдуть представники засобів масової інформації та представники громадськості. До вказаного органу, як і до органів, які будуть безпосередньо проводити перевірку посадових осіб, фізичні та юридичні особи протягом одного місяця від дня початку проходження перевірки чиновником зможуть подавати інформацію про зазначену особу щодо поширення на неї заборон, передбачених цим Законом.
Причому закон встановлює, що така інформація підлягає розгляду органами державної влади, до компетенції яких належить проведення перевірки.
Відповідно до прикінцевих та перехідних положень прийнятого закону протягом десяти днів від дня набуття чинності цим документом будуть звільнені із забороною займати посади у державних органах на 10 років чиновники, які працювали і підтримували режим Януковича.