Днями відбулася зустріч народних депутатів від «Опозиційного блоку» Сергія Ларіна та Михайла Папієва з перебуваючими з візитом у Києві співдоповідачами Моніторингового комітету ПАРЄ Маіліс Репс і Жан-Клодом Міньйоном. У своєму виступі перед європейськими гостями, які готують для Парламентської Асамблеї Ради Європи доповідь про стан справ з демократією в Україні, Сергій Ларін розповів про системний тиск на опозицію, який став звичайною практикою сучасної української влади.
«Нинішня влада, схоже, дуже швидко забула, що ще вчора була опозицією і цілком може стати нею знову. Про що свідчить динаміка електоральних настроїв», – підкреслив народний депутат. Він розповів про використання правоохоронних органів для переслідування опонентів влади, про тиск на незалежні ЗМІ та залучення груп радикалів для залякування активістів ОБ на місцях. «Для боротьби з опозицією і всіма неугодними нинішнє керівництво прийняло так званий закон «Про очищення влади». Він порушує Конституцію України, права людини і демократичні норми», – підкреслив Ларін.
У свою чергу, Жан-Клод Міньйон зазначив, що він знає про серйозні зауваженнях до закону про люстрацію, висловлені Комісією «За демократію через право» (Венеціанська комісія), і закликає українську владу виконати відповідні рекомендації в повному обсязі.
Депутат від «Опозиційного блоку» Михайло Папієв звернув увагу співдоповідачів Моніторингового комітету на те, що вперше в історії українського парламентаризму опозиція не отримала жодної керівної посади в комітетах і комісіях Верховної Ради, була залишена без посади віце-спікера, а її законопроекти часто навіть не включають до порядку денного для розгляду.
«Це не конкретних політиків позбавили місць у керівних органах парламенту, це півтора мільйона виборців, які проголосували за «Опозиційний блок», залишили без інструментів впливу на роботу законодавчого органу», – підкреслив Папієв.
У відповідь Маіліс Репс зазначила, що повага до прав опозиції є невід’ємною частиною європейських демократичних стандартів. «Ми уважно стежимо за ситуацією з опозицією в Україні, і вважаємо, що їй повинні бути забезпечені всі можливості повноцінної участі в політичному процесі», – підкреслила представник ПАРЄ.