Здати національний мультипредметний тест, який замінить у 2022 році Зовнішнє незалежне оцінювання, можна буде у 57 містах 31 країни. Пройти тестування в окремих країнах можна на основній та додатковій сесії, повідомили у Міністерстві освіти та науки України.
У 2022 році через війну Міносвіти скасувало проведення традиційного Зовнішнього незалежного оцінювання, замінивши його спрощеним Національним мультипредметним тестом (НМТ).
НВ розповідає, що про нього потрібно знати.
Лише три предмети та комп’ютерний формат
НМТ складатиметься з трьох предметів:
- української мови (без літератури);
- алгебри та геометрії;
- історії України (новітня історія XX-XXI ст.).
Вибирати предмети для НМТ, як можна було під час здачі ЗНО у минулі роки, не можна буде.
Усі три предмети будуть об’єднані в один тест, який потрібно буде скласти протягом 120 хвилин. Тест складатиметься з 60 питань (по 20 на кожен предмет).
З пробним варіантом тесту можна ознайомитись за посиланням.
Тестування проходитиме за комп’ютерами, у спеціально обладнаних комп’ютерних класах навчальних закладів, які будуть визначені як екзаменаційні центри. Пройти тестування вдома не можна.
НМТ з української мови
Завдання НМТ з української мови відповідатимуть чинній програмі ЗНО з української мови. Теми, питання з яких можуть бути в НМТ:
- Фонетика. Графіки. Орфоепія. Орфографія;
- Лексикологія. Фразеологія;
- Будова слова. Словотвір;
- Морфологія;
- Синтаксис;
- Стилістика;
- Розвиток мовлення.
Питома вага того чи іншого розділу мовознавства у блоці НМТ з української мови відповідатиме тестам ЗНО з української мови. Однак розділам Стилістика та Розвиток мови буде приділено менше уваги через комп’ютерний формат тестування.
З 20 завдань блоку з української мови у 15 треба буде вибрати одну правильну відповідь із чотирьох або п’яти варіантів, а ще п’ять завдань буде на встановлення відповідності (треба буде встановити по чотири логічні пари).
Завдань, які передбачають коротку чи розгорнуту письмову відповідь, та завдань з української літератури не буде.
НМТ з математики
Завдання НМТ з математики відповідатимуть чинній програмі ЗНО з математики, яка охоплює всі теми з алгебри та геометрії, що вивчалися у шкільному курсі:
- Числа та вирази;
- Рівняння, нерівності та їх системи;
- Функції;
- Можливість випадкової події, вибіркові характеристики (середнє значення), аналіз діаграм та графіків;
- Планіметрія;
- Стереометрія.
Із 20 завдань з математики буде
- 14 завдань з вибором однієї правильної відповіді із п’яти запропонованих варіантів;
- 4 завдання на встановлення відповідності (потрібно встановити по 3 логічні пари);
- 2 завдання відкритої форми з короткою відповіддю (неструктуровані завдання).
Завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю не буде.
НМТ з історії України
Завдання блоку НМТ з історії України відповідатимуть чинній програмі ЗНО з історії України. Вони будуть охоплювати такі теми
- Україна у роки Першої світової війни;
- Початок Української революції;
- Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності;
- Встановлення комуністичного тоталітарного режиму в Україні;
- Утвердження більшовицького тоталітарного режиму в Україні;
- Західноукраїнські землі у міжвоєнний період;
- Україна у роки Другої світової війни;
- Україна у перші повоєнні роки;
- Україна в умовах десталінізації;
- Україна у період загострення кризи радянської системи;
- Відновлення незалежності України;
- Становлення України як незалежної держави;
- Створення нової України.
Блок складатиметься із 20 завдань: 15 з них передбачають вибір правильної відповіді із чотирьох варіантів ще п’ять — на встановлення відповідності (треба буде вибрати чотири логічні пари).
Реєстрація на НМТ та календар його проведення
Основна сесія НМТ
Учасники, які сформували реєстраційну картку до 19 квітня, з 20 травня по 7 червня підтвердили участь в НМТ і планують проходити тестування в основну сесію, надалі мають дотримуватися наступного алгоритму:
- з 21 червня по 7 липня 2022 року остаточно визначитися з вибором міста/країни та на інформаційній сторінці вказати назву населеного пункту, для проходження НМТ. За необхідності в цей період можна змінити місце проходження НМТ, обране на першому етапі підтвердження;
- з 12 липня — завантажити з інформаційної сторінки запрошення-перепустку, де буде вказано дату, час та місце проведення основної сесії НМТ;
- з 16 липня до 10 серпня взяти участь в основній сесії НМТ.
Додаткова сесiя НМТ
Якщо ви зареєструвалися для участі в основній сесії, з 20 травня по 7 червня підтвердили участь в НМТ, проте хочете здавати НМТ під час додаткової сесії, то слід дотримуватися наступного алгоритму:
- з 21 червня по 7 липня – пропустити другий етап вибору місця проходження тестування під час основної сесії;
- з 8 по 18 липня – підтвердити участь у додатковій сесії тестування та обрати на інформаційній сторінці населений пункт для проходження додаткової сесії НМТ;
- 1-10 серпня – надати остаточну інформацію про бажання пройти НМТ у певному місці;
- до 12 серпня отримати запрошення-перепустку з місцем розташування тимчасового екзаменаційного центру для проходження НМТ, датою та часом початку тестування;
- 16-20 серпня – взяти участь у додатковій сесії НМТ.
Якщо ви сформували реєстраційну картку до 19 квітня, підтвердили участь в НМТ та вибрали населений пункт для проходження НМТ під час основної сесії, але з поважних причин не змогли взяти участь в основній сесії, ви матимете можливість пройти тестування на додатковій сесії. Для цього слід дотримуватись наступного алгоритму:
- 1-10 серпня – на інформаційній сторінці подати заявку для участі у додатковій сесії, обравши населений пункт для проходження НМТ;
- до 12 серпня отримати запрошення-перепустку, де буде вказано дату, час та місце проведення додаткової сесії НМТ;
- 16-20 серпня – взяти участь у додатковій сесії НМТ.
Якщо ви сформували реєстраційну картку учасника ЗНО до 19 квітня, проте до 7 червня з тих чи інших причин не змогли підтвердити свою участь в НМТ, ви зможете взяти участь у додатковій сесії тестування. Для цього потрібно дотримуватись наступного алгоритму:
- 8-18 липня — зайти на інформаційну сторінку, заповнити спеціальну форму, розміщену у вкладці Підтвердження участі в НМТ: підтвердити участь у додатковій сесії тестування та вибрати із запропонованого переліку спочатку країну або регіон України, потім населений пункт, в якому або поблизу якого ви плануєте перебувати у період додаткової сесії тестування;
- 1-10 серпня – надати остаточну інформацію про бажання пройти НМТ у певному місці;
- до 12 серпня отримати запрошення-перепустку з місцем розташування тимчасового екзаменаційного центру для проходження НМТ, датою та часом початку тестування;
- 16-20 серпня – взяти участь у додатковій сесії НМТ.
Зареєстрований учасник, який не має даних для доступу до Інформаційної сторінки, може скористатися сервісом Отримання доступу до Інформаційної сторінки учасника ЗНО-2022/НМТ-2022 – правильно заповнити потрібні поля та отримати логін і пароль.
Якщо ви не встигли заповнити реєстраційну картку до 19 квітня, але бажаєте проходити тестування, ви могли зареєструватися, щоб взяти участь у додатковій сесії НМТ.
Для цього потрібно дотримуватись наступного алгоритму:
- 10-20 червня – створити реєстраційну картку, бланк якої формується з використанням спеціального сервісу Зареєструватися, розміщеного на веб-сайті УЦОЯО. Уважно заповнити такі поля: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, серію (за наявності) та номер паспортного документа, номер мобільного телефону. За можливості надіслати комплект реєстраційних документів до регіонального центру оцінювання якості освіти, який зазначений у контрольно-інформаційному листі, сформованому разом із реєстраційною карткою.
- з 25 червня – дізнатися свій логін та пароль, правильно ввівши дані у спеціальний сервіс. Важливо уважно вводити персональні дані.
- 8-18 липня — зайти на інформаційну сторінку, заповнити спеціальну форму, розміщену у вкладці Підтвердження участі в НМТ : підтвердити участь у додатковій сесії тестування та вибрати із запропонованого переліку спочатку країну або регіон України, потім населений пункт, в якому або поблизу якого ви плануєте перебувати у період додаткової сесії тестування;
- 1-10 серпня – надати остаточну інформацію про бажання пройти НМТ;
- до 12 серпня отримати запрошення-перепустку з місцем розташування тимчасового екзаменаційного центру для проходження НМТ, датою та часом початку тестування;
- 16-20 серпня – взяти участь у додатковій сесії НМТ.
Станом на 26 травня своє бажання пройти НМТ підтвердив 148891 учасник.
Спеціальна сесія НМТ
Як повідомляється на сайті Українського центру оцінювання якості освіти, учасники НМТ, які зареєструвалися, але не змогли взяти участь в основній та додатковій сесіях НМТ, зможуть взяти участь у Спеціальній сесії НМТ, яка проходитиме 12-16 вересня. Зареєструватися для участі в ній можна буде 1-7 вересня, а дізнатися дату, час та місце проведення – 10 вересня.
Результати НМТ
Завдання з української мови оцінюватимуться за схемою нарахування балів, яка застосовується у ЗНО: по одному тестовому балу можна буде отримати за кожну правильну відповідь у завданнях з вибором однієї правильної відповіді, також по одному тестовому балу можна буде отримати за кожну правильно визначену логічну пару у завданнях на встановлення відповідності.
Таким чином, за виконання блоку завдань з української мови можна отримати від 0 до 35 балів.
Завдання з математики оцінюватимуться за аналогічною схемою ЗНО: по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді, по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару у завданнях на встановлення відповідності, та по 2 бали — за кожну правильну коротку відповідь. Отже, під час виконання завдань блоку НМТ з математики можна отримати від 0 до 30 балів.
Завдання з історії також будуть оцінюватися за схемою ЗНО: по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару у завданнях на встановлення відповідності. За виконання завдань блоку НМТ з історії України можна отримати від 0 до 35 балів.
Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) учасник знатиме після виконання блоків НМТ.
Пізніше результат кожного блоку також буде переведено до шкали 100-200 балів. Для отримання результату за шкалою 100-200 балів достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.
Інформація про результати основної сесії НМТ за шкалою 100-200 балів буде розміщена на Інформаційних сторінках учасників тестування до 12 серпня 2022 року, додаткової сесії – до 21 серпня 2022 року, спеціальної – до 19 вересня 2022 року.
НМТ за кордоном
Українські абітурієнти, які були змушені виїхати за кордон через війну, зможуть скласти тестування у 24 країнах: Австрії, Бельгії, Болгарії, Великій Британії, Данії, Естонії, Ірландії, Іспанії, Італії, Латвії, Литві, Молдові, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Хорватії, Чехії, Швеції та Словенії.
Тестування пройде не менше ніж у 29 містах Європи. Перелік закордонних пунктів для проведення НМТ Міносвіти вже затвердило.