Українці, які не проживають за своїм офіційним місцем реєстрації понад 30 днів, повинні “прописатися” за новим місцем перебування. За невиконання такої норми спочатку попередять, а потім під час кожного виявлення порушення накладатимуть штрафи в 17-51 грн.
Такі норми записані в постанові Кабміну №207 від 2 березня 2016 року. Відповідно до новацій, функції реєстрації передали з Державної міграційної служби до місцевих органів влади. Людина, котра виписалася з попереднього місця проживання, повинна зареєструватися за новим місцем протягом 30 днів. Також потрібна реєстрація для тих людей, які виїхали з дому на понад місяць на навчання, роботу тощо.
Водночас знятися з попереднього місця реєстрації можна буде одночасно з реєстрацією на новому, адже в Україні існує електронний Єдиний демографічний держреєстр.
Експерти зазначають, що вимога щодо реєстрації на новому місці зменшить проблеми, скажімо, під час обслуговування в медичних закладах. Проте досить часто приїжджі нелегально орендують житло, власники побоюються їх реєструвати та відповідно не сплачують 15% податків від орендної плати.
«У нас до половини працездатних проживають не за місцем реєстрації, а там, де можна знайти роботу. Це створює проблеми і самим приїжджим – вони змушені, наприклад, давати хабара в лікарнях за лікування. Але отримати прописку їм буде складно: господарі найманого житла часто відмовляються реєструвати квартирантів, побоюючись, що потім їх не випишеш. Та й податки платити вони не хочуть (15% доходу)”, – говорить юрист Володимир Столітній. Штрафи за відсутність реєстрації йтимуть до місцевих бюджетів, влада буде зацікавлена у виявленні тих, хто живе, але не числиться. “Через виявлення приїжджих можна буде вийти на підпільних орендодавців, оштрафувати їх за незаконне підприємництво і змусити платити податки. Можливо, влада почне заохочувати “стукацтво” сусідів на квартирантів і їхніх господарів», – говорить юрист Василь Мірошниченко.
В Інтернеті чимало оголошень, де пропонують за 2 тис. грн приписати в обласному центрі, або ж до 12 тис. грн – за реєстрацію в прикордонних районах. Така фіктивна приписка допоможе через три роки скористатися правом багаторазового безвізового в’їзду на прикордонні території (до 50 км від кордону) країн Євросоюзу – Угорщини, Словаччини, Румунії.
«Тож і виходить тепер, що якщо ви пішли піти в «прийми» (невісткою чи зятем), і відповідно теща чи свекруха не хочуть вас приписати, вважайте що ви уже попадаєте під штраф. Те саме, якщо ви – молоде подружжя чи студенти і гуртожиток вам не до снаги, тому ви знімаєте квартиру, тут теж автоматично попадаєте під той самий штраф. Але ще не так давно влада заявляла про відміну інституту приписки, як це є в багатьох цивілізованих країнах. Погоджуюся, що приписка, хоча б тимчасова, під час АТО і анексії Криму потрібна в Україні для контролю над біженцями, але загалом їх, як і інших громадян, можна було б контролювати з допомогою звичайного ідентифікаційного номера платника податків, який для кожного є індивідуальним. А боротися із тими, хто ховався від податків у офшорах чи звик платити і одержувати зарплатню у конвертах, і це геніальне нововведення не допоможе. Проте допоможе владі зайвий раз обібрати до нитки своє населення, щоб було звідки міністрам, чиновникам і нардепам ще раз втричі підвищити зарплати», – коментує голова ГО «Поклик Нації» Тарас Боднар.
Підготував Іван Луйко