Верховна Рада відмовилася підтримати урядовий законопроект №7180 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо особливостей управління державними банками», а також депутатський альтернативний законопроект №7180-1 «Про особливості управління банками з державною часткою власності та механізми їх приватизації». За проект закону №7180 проголосували 187 народних депутатів, а за №7180-1 лише 132 парламентаря, повідомляє .
Урядовий законопроект пропонував відмовитися від формування наглядових рад «Ощадбанку» та «Укрексімбанку» представниками президента, парламенту й уряду (по 5 осіб), оскільки це робить державні банки залежними від політиків та їх впливу. Законопроект визначав, що до наглядових рад держбанків увійдуть 7 членів, 5 з яких будуть незалежними, а лише двоє будуть представниками держави.
У проекті чітко виписувалися критерії незалежності членів наглядової ради, які обиратимуться на конкурсі, а також перелік повноважень вищого органу управління державними банками – зборів акціонерів.
Крім того, законопроект пропонував ввести кримінальну відповідальність за втручання чиновників або інших осіб у роботу держбанків.
Фінансовий комітет Ради пропонував альтернативний законопроект № 7180-1, в якому йшлося про створення спеціалізованого національного агентства для управління державними банками. Нацагентство розвитку і управління банківськими активами (НАРУБА) мало б підпорядковуватися Кабінету міністрів, але водночас бути підзвітним Верховній Раді.
Нагадаємо, що зараз в Україні працює п’ять державних банків та банків з державним капіталом: «ПриватБанк», «Ощадбанк», «Укрексімбанк», «Укргазбанк», банк «Розрахунковий центр».
Кільком українським банкам може знадобитися додатковий капітал.