Полеміка

Приватбанк» заліз у кишеню клієнтів?

Чи дійсно для найбільшого банку країни ніякі закони не писані?

14 січня стало чорним днем для багатьох клієнтів «Приватбанку». Вони опинилися в стані шоку, раптово дізнавшись, що винні банку, з яким тісно працювали довгий час, великі суми грошей. Причому банк, абсолютно не сумніваючись у своїй правоті, просто взяв — і списав розраховані за незрозумілою схемою «борги» з карткових рахунків своїх клієнтів. Одні не дорахувались кількох сотень гривень, у інших суми втрат склали більше 10-20 тисяч.

Пізно ввечері скандал розгорівся на особистій сторінці заступника голови правління «Приватбанку» Олега Гороховського в соціальній мережі Facebook. Обурені клієнти почали висловлювати скарги на дії банку, який списав з їх рахунків великі суми, мотивуючи свої дії необхідністю «коригування сум за операціями в ін. валюті за період з 1.09.14 за 10.01.2015 (кд6511962)»:

Як виявилося в процесі з‘ясування деталей, подібні зняття коштів «Приватбанк» здійснив за тих карт, за якими проводилися операції поповнення карток іноземних банків (т. зв. «операції P2P»). Ось які стандартні відповіді отримали обурені клієнти, звернувшись в інтернет-підтримку банку:

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Встановлено, що в період часу з 01.09.14 по 10.01.15 .. з оформленої на ім’я платіжної картки 557721……. в національній валюті був проведений грошовий переказ на картковий рахунок в іноземній валюті. Згідно з положеннями Банку, такі операції проводяться за комерційним курсом обміну валюти, який зазначено на офіційному сайті ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» в мережі Інтернет www.privatbank.ua. Однак, внаслідок технологічного збою в системі, який мав місце під час проведення операцій, комерційний курс був відображений некоректно і фактично операція проводилася за курсом, значно заниженим. Відповідно до п. 1.1.2.1.11. Умов і правил, у разі виникнення заборгованості власника за карткою/рахунком в результаті курсової різниці, технічних помилок у роботі обладнання та в інших випадках Клієнт зобов‘язується погасити заборгованість протягом 30 днів з моменту її виникнення. Таким чином, сума заборгованості у розмірі хх ххх — це фактичний перерахунок сум проведених Вами операцій з відкоригованої курсом. Банк з метою погашення заборгованості та з урахуванням положень ч. 2 ст. 1071 Цивільного Кодексу України, р. 6 «Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті», затверджених Постановою правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, а також положень п. 2.1.1.3.5. Умов та правил надання банківських послуг, скоїв договірне списання суми заборгованості з належних Вам рахунків. Звертаємо Вашу увагу про необхідність виконання Вами належним чином зобов’язань та сплатити залишок заборгованості.

«Приватбанк» кілька місяців тому вже прославився тим, що першим серед комерційних банків встановив два курси обміну: один «для відділень» — курс, за яким у довірливих клієнтів скуповували валюту, другий «для карт і поповнень вкладів» — курс, на кілька гривень перевищував перший, по якому продавали валюту під депозит і списували з гривневих карток валютні платежі. Однак і цього «Приватбанку», схоже, виявилося замало, і він вирішив «заднім числом» поправити свої фінансові справи.

Звичайно, образ банк не почує. Але коли клієнти прокинуться від шоку — вони проголосують ногами«. Хто захоче мати справу з банком, який може в будь-який момент забрати всі Ваші гроші з надуманої причини? З банком, якому не можна нічого довести?

Навряд чи найбільший банк виграє від цього…

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

vkurse.ua

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності

Exit mobile version