Днями апеляція Антикорсуду призначила заочний арешт сестрі агробарона Олега Бахматюка Наталі Василюк, яка на даний час, як і її брат перебуває десь закордоном.
Про це повідомляє Центр Протидії Корупції.
Судді Боднар, Панкулич та Панаід скасували ухвалу слідчого судді ВАКС Воронька, який ще у 2020 році відмовився призначати заочний арешт для Василюк.
Тобто, як тільки Василюк в’їде в Україну, її затримають і доставлять до суду для обрання запобіжного заходу. А ще рішення апеляції відкриває шлях для розшуку підозрюваної через систему Інтерпол для її можливої екстрадиції.
Нагадаємо, НАБУ і САП вважають Василюк співучасницею схеми заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту, наданого Нацбанком ВіЕйБі Банку Бахматюка.
Враховуючи тиск у цій справі, можемо припустити, що рішення про заочний арешт сестри Бахматюка ухвалити було непросто. Але якраз такі рішення підтверджують, що наші зусилля щодо створення ВАКС не були марними.
Нагадаємо, що раніше у листопаді Апеляційна палата ВАКС заочно заарештувала іншого фігуранта справи – колишнього голову правління VAB Банка Дениса Мальцева, який наразі також перебуває у розшуку. Сама ж Василюк є сестрою колишнього бенефіціара банка Олега Бахматюка.
В свою чергу, як прокоментувала рішення сторона самої Василюк, судове засідання було проведено без участі адвокатів, що є порушенням гарантованого статтею 55 Конституції права на судовий захист. Відповідно, вони поскаржаться до Верховного суду з вимогою скасувати рішення Апеляційної палати ВАКС. При цьому аналогічний коментар раніше надавався і щодо рішення про заочний арешт Мальцева.
За даними розслідування, яке проводило Національне антикорупційне бюро, у жовтні 2014 року VAB Банк, віднесений до категорії проблемних, звернувся до Національного банку України з клопотанням надати йому стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна.
Незважаючи на те, що банк не надав всіх необхідних для цього документів, правління НБУ всупереч вимогам законодавства пристало на цю пропозицію. При цьому раніше ця ж банківська установа вже отримувала від Нацбанку кредит на 3 мільярда гривень, який так і не повернула.
При цьому виявилося, що вартість нерухомості, переданої в заставу НБУ за умовами стабкредиту 2014 року, була завищена майже в 25 разів (72,62 мільйона гривень проти 1,8 мільярда) внаслідок підробки звітів про оцінку.
Через 40 днів після виділення цього кредиту, в листопаді 2014 року, регулятор визнав VAB Банк неплатоспроможним, а в березні 2015 року вирішив його ліквідувати. Грошей же він назад так і не дочекався. Сам банк знаходиться в стадії ліквідації досі.
Розслідування справи НАБУ вело з жовтня 2016 року, а завершило його у липні 2021 року. Тоді бюро повідомило, що фігурантами є 14 осіб: дев’ять посадовців НБУ, в тому числі експерший заступник голови НБУ (Олександр Писарук); ексзаступник голови правління VAB Банку (Андрій Яцюта), заступник директора компанії, що готувала рецензію на оцінку майна банку, а також три посадові особи приватних компаній, пов’язаних з бенефіціарами банку.
Розслідування за підозрою ще трьох осіб — Бахматюка, Мальцева та Василюк – були виділені в окремі провадження, які було зупинено у зв’язку з розшуком цих осіб.