Представники влади заявляють, що тепер вже й нові, підвищені у декілька разів тарифи на теплоенергію і гарячу воду не покривають собівартості послуг. Однак, за умов перегляду тарифів на житлово-комунальні послуги постає питання щодо спроможності людей оплачувати послуги за підвищеними тарифами.
За словами голови Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сфері комунальних послуг, через зростання цін на електроенергію, тарифи, затверджені 1 липня 2014, покривають тільки 92% собівартості виробництва тепла. А відповідно до законодавства регулятор зобов’язаний переглядати тарифи при зміні більш ніж на 5%. Це означає, що найближчим часом влада знову підніматиме питання про підвищення тарифів на тепло і гарячу воду. І це напередодні зими, коли населення ще не встигло оговтатись від попередніх стрибків цін. З 1 травня ціни на природний газ для населення в середньому зросли на 56%. Планується, що в найближчі три роки ціна побутового газу зросте майже в чотири рази. З 1 червня на 10–40% зросли тарифи на електроенергію для населення. З 1 липня майже вдвічі зросли тарифи на воду для населення. Тарифи на теплопостачання в середньому по країні виросли на 40%. Однак в реальності жителі деяких регіонів повинні платити значно більше, а якість наданих послуг – набагато погіршилася. Згадаймо тільки про попередження щодо відключення електроенергії в години «пік», а також те, що значна частина міст України продовжує залишатись без гарячої води.
Попри всі ці незручності Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради законопроект «Про житлово-комунальні послуги» (№ 4563а), яким передбачається введення штрафів за несвоєчасну оплату послуг ЖКГ. Крім того, проектом закону передбачається нарахування пені в разі внесення плати за житлово-комунальні послуги не в повному обсязі. Також встановлюється порядок повідомлення споживача про зміну цін/тарифів на житлово-комунальні послуги не за 15 днів до введення в дію нових тарифів, як зараз, а не пізніше ніж через десять днів з моменту введення їх в дію, тобто постфактум. І це в умовах повного розвалу економіки, нестабільності курсу гривні, тотального підвищення цін на продукти харчування, ліки, послуги ЖКГ.
Давайте ще зачепимо ціну на бензин.
Ціна бензину зараз сильно залежить від курсу долара, а найближчим часом бензин ще подорожчає. Про це на телеканалі ТВі сказав експерт з економічних питань Олександр Охріменко.
«Згадайте попередні часи, коли були Арбузов, Соркін і фіксований курс. Що було? Стабільний курс палива. Тобто не міняється курс долара – не міняється паливо», – зазначив аналітик.
Він також зауважив, що Україна зараз виробляє дуже мало власного бензину, більше виробляється мазуту і дизельного палива. Більшість бензину закуповується за кордоном. «Купуємо в Росії, зараз купуємо у Білорусі і в Литві, але там не хочуть продавати за гривню, хочуть тільки долари, а долар зростає. Причому не можна навіть якось нафтотрейдерів звинувачувати. Вони кажуть: «А що ви хочете?! Якщо сьогодні долар по 13 грн, я перемножив, мені дешевше не продадуть». Усе чесно», – розповів Охріменко.
Він вважає, що подорожчання бензину продовжиться, оскільки зараз в Україні споживається пальне, яке придбали ще за курсом 11 грн. за долар.
Що ще додати? Зросте також і абонентська плата за телефонний зв’язок.
В Україні з 15 вересня абонентська плата на міський телефонний зв’язок для всіх категорій абонентів зросте на 14%, а на сільський телефонний зв’язок – на 27%.
Про це ІА «МОСТ-ДНІПРО» повідомили в прес-службі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ).
«Згідно з рішенням НКРЗІ, передбачено введення в дію нових граничних тарифів на загальнодоступні телекомунікаційні послуги, а саме: тарифів на міський та сільський телефонний зв’язок шляхом збільшення абонплати в один етап, в середньому на 15,5% для всіх категорій споживачів і з урахуванням диференціації в відсотковому відношенні між міським і сільським телефонним зв’язком. Абонентська плата за користування телефонним апаратом для населення і бюджетних установ міст і райцентрів складе 33 грн. 26 коп. без погодинної оплати місцевих розмов, і з погодинною оплатою – 29 грн. 91 коп. Нова абонплата за місцевий телефонний зв’язок для населення сіл і селищ міського типу складе 26 грн. 32 коп. без погодинної оплати і 23 грн. 01 коп. – З погодинною (всі тарифи вказані без ПДВ «- повідомляє прес-служба.
Також в прес-службі повідомили, що зростання абонплати встановлене і для небюджетних організацій, яка складе 47 грн. 63 коп. без погодинної оплати місцевих розмов, і з погодинною оплатою – 43 грн. 08 коп. Для сіл і селищ нова абонплата зросте до 41 грн. 29 коп. без погодинної оплати і 36 грн. 15 коп. – з погодинною.
Арина К