Верховна Рада України 245 голосами «за» та Світовий конгрес українців (СКУ) звернулися до архієпископа Константинополя, Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію Православній церкві в Україні.
Зазначимо, що це дуже важлива історична подія з часів 1686 року, коли указом київська церква була приєднана до московського патріархату. У разі прийняття даного рішення Україна зможе подолати церковний розкол в країні.
Так СКУ пише:
«Світовий Конґрес Українців закликає Святійшого Варфоломія І, Архієпископа Константинополя – Нового Риму i Вселенського Патріарха та Великий і Святий Собор, який 16-26 червня 2016 року проходить на Криті, Греція, надати автокефалію Православній церкві в Україні. Ця Церквa консолідує український народ навколо національних інтересів, які сьогодні перш за все пов’язані з захистом незалежності і територіальної цілісності України від російської агресії», – заявив президент СКУ Евген Чолій.
Місцем проведення VIII Вселенського православного собору є остров Крит, а саме Православна Академія в Колімбарі. Офіційно захід розпочався 19 червня в день П’ятидесятниці, і триватиме до 27 червня під юрисдикцією предстоятеля Константинопольської Церкви Його Божественного Всесвятості Архієпископа Константинополя, Нового Риму і Вселенського Патріарха Варфоломія.
Всеправославний Собор покликаний об’єднати лідерів 14 незалежних православних церков для встановлення єдності серед 300 мільйонів православних християн.
Останній раз православні церковні лідери проводили таку зустріч в 787 році. Після 1054 року, коли відбувся «великий розкол» між православними і католиками, такі собори більше не проводилися.
Ідея провести Всеправославний Собор з’явилася в 1920-х роках, але підготовка почалася тільки в 1961 році. З тих пір було проведено багато підготовчі наради, останній з яких відбувся в Женеві.
З початку 1990-х в Україні існує відразу кілька юрисдикцій, які називають себе православними помісними і автокефальними церквами.
Канонічний статус має Українська православна церква Московського патріархату і Бессарабська митрополія Румунської православної церкви. Українська православна церква Київського патріархату – канонічно в даний час є невизнаною. В Україні також існує невизнана Українська автокефальна православна церква (УАПЦ).
Росія відмовилася брати участь в Соборі, про це пише офіційний сайт «Собор 2016».
Підготував Тарас Боднар