Україна не отримає безвізовий режим з Європейським союзом, поки не вирішить кримське питання. Про це заявив директор Кримського Експертного Центру Олексій Стародубов під час експертного круглого столу «Крим сьогодні: Війна чи криза? Крим завтра: Україна чи Росія?».
На думку експерта, поки Україна залучена у перманентний конфлікт, скасувати візи неможливо, адже на півострові 2,5 мільйона людей, що зберегли українське громадянство та паспорти.
«Якщо ЄС введе для України безвізовий режим, то чи зможуть ці кримчани їздити в Європу українськими паспортами? Ця ситуація неясна і для України, і для Євросоюзу», – вважає Стародубов.
Крім того, експерт акцентував увагу на необхідності розробки програми повернення Криму до складу України.
На думку Стародубова, для цього необхідно звернутися в Міжнародний суд ООН з приводу незаконної окупації Росією частини української території, зафіксувавши таким чином своє ставлення до кримського кризи.
Також треба створити міжнародну робочу групу для моніторингу ситуації на півострові і моментального реагування на неї в правових рамках. У цю групу мають увійти представники влади держав-гарантів безпеки України.У свою чергу, екс-міністр курортів і туризму АР Крим Олександр Лієв висловив думку, що вже є ряд програм, підготовлених громадськими організаціями, з повернення АРК.
Їх, вважає Лієв, необхідно враховувати при підготовці державної стратегії.
«Крім цього… необхідно посилювати зв‘язки з Кримом… Не обрізати шляху, а навпаки налагоджувати ці ниточки. Зверніть увагу, наприклад, на Північну і Південну Корею. Північна Корея категорично забороняє своїм громадянам поїздки в Південну, культурну та іншу взаємозв’язок. А Південна Корея навпаки – заохочує візити в Північну і торгівлю з нею. Україна в своїх блокадах і відторгнення зараз веде себе як Північна Корея. Така поведінка, звичайно, потрібно змінювати», – пояснив свою позицію Лієв.
Представник проекту «Free Crimea» Роман Остапчук додав, що Україна повинна відновлювати свою економіку і покращувати соціальну політику.
«Поліпшення якості життя в Україні призведе кримчан до розуміння, що подальша життя в Росії — гірше, ніж життя в Україні», – вважає експерт.
Крім того, Остапчук впевнений, що відсутність кримчан виконавчої і законодавчої влади є грубим порушенням Конституції і законів.
«Кримчани повинні бути допущені до прийняття і реалізації рішень в Україні, якщо ми як і раніше вважаємо їх українцями», – додав експерт.