В Нацбанку скорочуються міжнародні валютні резерви, а це означає, що Україна матиме проблеми із зовнішньоекономічними операціями, зокрема, що стосуються імпорту. Також це вдарить і по обмінному курсу, гривня може ще більше сповзти донизу.
Про це у коментарі «Погляду»розповів економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
«Резерви мають якось використовуватися, перш за все, для згладжування коливань, які можуть виникнути під час зовнішньоекономічних ситуацій. До прикладу, в один день до нас прийшла валюта від експорту, а імпорт закуповують за тиждень, тому, відповідно, буде сплеск попиту на валюту, саме для цього потрібні резерви, щоб згладжувати такі коливання», – наголошує він.
За словами експерта, зазвичай, резерви міряють у показниках, які пов’язані із зовнішньоекономічними платежами, тобто на скільки місяців імпорту вистачить заощаджень. Зазвичай нормальним вважається рівень резервів у 3–4 місяці імпорту, на сьогодні в Україні цей рівень сягає трошки більше, ніж один місяць.
«З іншого боку резерви ще використовують, щоб покрити зовнішні борги, адже вони виплачуються у валюті. З огляду на ситуацію, якщо в нас взагалі не буде притоку валюти в країну, то нам не надовго вистачить наших резервів. Знову ж таки виплати в нас складають близько 50 мільярдів доларів на рік, резерви в нас – менше 10 мільярдів доларів», – пояснює експерт.
Олександр Жолудь зазначає, що держборг України на цей рік, на 2015 рік буде складати близько 10 мільярдів доларів.
«Якщо в нас не буде якогось істотного припливу валюти з-за кордону, до прикладу, у вигляді кредитів МВФ, то це означає, що для України буде дуже важко утримувати стабільну ситуацію і проводити усі зовнішньоекономічні платежі. До того ж, обмінний курс валюти теж значною мірою залежить від цих операцій», – підсумував він.
Джерело: Погляд