Україна має можливість збільшити поставки в Євросоюз за рахунок високоінтелектуальних продуктів і товарів з високою доданою вартістю, заявила заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, торговий представник України Наталія Микольська.
Наприклад, у Європі затребувані послуги з архітектурного проектування, інжинірингу (консультації та послуги в питаннях створення промислових або інфраструктурних об’єктів). Крім того, за словами експертів, Україна має хороші шанси закріпитися в ІТ-сфері, на ринку логістичних послуг, в консалтингу.
Причому головна роль тут відводиться малим і середнім підприємствам, які останнім часом проявляють активний інтерес до зовнішньої торгівлі.
«Байдужість змінилася активним інтересом до того, як краще виходити на зовнішні ринки», – говорить віце-президента з питань стратегічного розвитку Американської торговельної палати Тарас Качка, відзначаючи, що ставлення дрібного бізнесу до можливостей використання зони вільної торгівлі з ЄС в рамках Угоди про асоціацію змінилося докорінно.
«Дуже добре, що малий і середній бізнес уже розуміє, що їхній товар чекають на ринку Євросоюзу. Все залежить тільки від якості товару і підходів у його просуванні», – зазначила Наталія Микольська.
За її словами, Україна цілком в змозі значно збільшити експорт послуг. У тому числі тому, що в кожній експортній партії товару від 20% до 40% вартості припадає на супутні послуги (консалтинг, митні брокери, перекладачі і т.д.).
Наприклад, при поставці високотехнологічного обладнання, як правило, надаються послуги з його монтажу і подальшого обслуговування. Сюди ж можна додати навчання персоналу і постачання запчастин.