Комітет Верховної Ради з питань культури і духовності затвердив зміни до проекту закону №4128 про зміну релігійними громадами підпорядкованості. Новий закон буде під №4128/Д, його планують скоро оприлюднити.
Нові правила передбачають:
- зміну статуту громади, щоб перейти у нову юрисдикцію. Для цього потрібно скликати збори, згідно вимог і кворуму статуту громади, потім 2/3 членів громади повинні підтримати рішення і особисто підписатися під ним.
- при переході храм або приміщення залишається у володінні або користуванні громади, але передбачено тимчасову заборону на проведення дій з майном парафії
- якщо частина громади не згодна з переходом – вона може сформувати нову релігійну громаду і укласти договір про почергове користування храмом.
- спрощений порядок реєстрації релігійних організацій. Якщо закон приймуть, реєструвати двічі у Мін’юсті та органі у справах релігій не потрібно. Цим займеться держорган у справах релігій і відділи ОДА.
Зазначений проект закону вносить зміни до законів: «Про свободу совісті релігійні організації» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Нагадаємо, 15 грудня на Об’єднавчому соборі у Києві було проголошено створення єдиної помісної Православної церкви України, а її предстоятелем обрано митрополита Переяславського і Білоцерківського УПЦ КП Епіфанія (Думенка).
17 грудня Синод Російської православної церкви в Україні звільнив з посад митрополита Вінницького і Барського Симеона та єпископа Переяслав-Хмельницького Олександра (Драбинко), які брали участь в Об’єднавчому соборі. Їм заборонено проводити служби, а на їхнє місце призначено інших осіб. Водночас митрополит Симеон заявив про перехід з РПЦ в Україні до Православної церкви України, а віряни Спасо-Преображенського кафедрального собору Вінниці підтримали перехід парафії під протекторат Епіфанія.
До Православної церкви України приєдналися безліч громад. Створено карту, на якій можна подивитися, які громади перейшли з УПЦ МП під юрисдикцію Православної церкви України. За даними на 11 січня в Православну церкву України перейшли більше 50 парафій Російської православної церкви в Україні.
20 грудня Верховна Рада ухвалила закон про перейменування УПЦ Московського патріархату, за яким назва релігійної організації, яка має свій центр у державі-окупанті або державі-агресорі, не може містити у назві термін «українська». Однак в колишній УПЦ МП відмовилися змінювати назву церкви.
Зазначимо, що після Об’єднавчого собору, церква Московського патріархату більше не має права називатися «Українська православна церква».