Лікарі попереджають і наголошують: штучне світло вночі може не тільки збити внутрішній годинник і викликати безсоння. Воно, загрожує розвитком онкологічних захворювань і прискореним старінням.
Коментує завідувач відділом канцерогенезу і онкогеронтологіі Національного медичного дослідницького центру онкології імені М. Петрова Володимир Анісімов:
“Вплив світла, як штучного, так і природного, в період нічного відпочинку людини призводить до придушення продукції гормону мелатоніну в організмі, що, у свою чергу, безпосередньо впливає на розвиток пухлинних процесів“.
Експерт посилається на експерименти з пацюками. Тварин розбили на групи, згідно з різними режимами життя – стандартний (12 годин світла і 12 годин темряви), при постійному освітленні (постійно горіло в кімнаті світло), при природному освітленні (з вікна проникало міське нічне освітлення) і режим темряви (темна кімната, де включався тільки червоне світло для догляду за тваринами).
При цьому в кожній групі були тварини, які одержували мелатонін і пептид, який стимулює виділення цього гормону.
З’ясувалося: в групі тварин, що знаходилися при постійному освітленні цілодобово, спостерігалися ознаки прискореного старіння і розвитку пухлин.
У свою чергу, мелатонін і введений пептид зменшували негативний ефект. Вони дозволяли також запобігти розвитку метаболічного синдрому, що загрожує серцево-судинними недугами, ожирінням, діабетом.
До речі, вчені також говорять про зв’язок поширеності деяких видів пухлин і географічною широтою проживання пацієнтів.
“Було встановлено, що чим ближче до півночі від екватора, тим вище частота деяких видів пухлин: раку молочної залози, товстої кишки. Але знижується частота раку шлунка, раку шийки матки. Якщо два останні види пухлин пов’язані з інфекціями, які швидше розвиваються в теплому кліматі, то щодо інших видів пухлин простежується чіткий зв’язок з придушенням мелатоніну “, – ділиться висновками своїх досліджень Анісімов.
Небезпеку становлять також змінна робота і безсоння. Медики рекомендують завішувати вікна щільними шторами, відмовитися від використання телевізора і мобільних пристроїв перед сном.