Існує дві схеми контрабанди:
1. В Україну – найчастіше, сигарети Фест фабрики Гроднотабак (Білорусь). В’їжджають в Україну та за документами повинні їхати далі в Європу. Акцизів ніяких не платять, бо акцизи сплачуються в к раїні споживання. Фури (вже порожні або забиті всяким мотлохом) заїжджають на митні пункти, в документах ставлять печатки про виїзд і розвертаються назад в Україну. Для цього треба мати «свої» митні пункти. Найбільш використовувалися для такого пункти Кучурган і
Правда, Постановою КМУ від 18.03.2015 № 117 з 19 травня цього року ці пункти виключені з переліку для пропуску підакцизних товарів. Тим ціннішими стають інші пункти, де подібне вдається робити.
Це так званий «перерваний транзит». З ростом акцизу (а значить і ціни товару), росте і цей «сегмент».
2. З України. Так, усім відомо, що в ЄС сигарети дорожчі, в основному через акциз: у нас 0,8 євро, там близько 5 євро. Тому везуть туди всіма можливими способами, але щоб не платити європейський акциз, тобто тунелями, катакомбами, дельтапланами, вагонами (як на фото).
Найлегше переправляти тунелями, але вони і легше перекриваються СБУ (якщо не в долі).
Також, звичайно, фурами, але там і масштабніші обсяги. Найбільш «дружня» в цьому плані Угорщина, тому більше туди. І якраз затримання фур біля кордону майже ніколи не видно у зведеннях СБУ, ДФС.
Під контрабанду часто замовляють виробництво контрафакту (без сплати акцизу + підробки відомих дорогих марок) або небрендованих сигарет на українських тютюнових фабриках. Найбільш відомою була «Хамадей» (Донецьк), яка працювала і на внутрішній, і на зовнішній ринки.
У лютому-березні 2015 відповідними органами/службами було виявлено в Україні 50 млн. пачок нелегальних сигарет, в квітні-травні ще близько 20 млн. пачок – це близько 1 млрд. грн, з них несплаченого акцизу 0.5 млрд. грн. – і це тільки за 4 місяці, і лише виявлених.
А скільки все-таки минуло кордон – додумайте самі.
Ось такий бізнес.
Джерело: Політолог