З дозволу Михайла Черемкіна, автора цих одночасно красивих і страшних фотографій один з блогерів соцмережі Фейсбук написав пост про одні з найбільшихііі маловідомих таборів смерті системи ГУЛАГ.
«Ще в дитинстві», – згадує Михайло Черемкін, – «я багато разів чув розмови дорослих про те, що на території нашого району були розташовані табори смерті. І коли з’явилася можливість, мені вдалося організувати фотоекспедіцію в ці красиві за природою, але страшні, за своїм змістом, місця».
В дорозі Михайло Черемкін з товаришами наштовхнувся на уламки американського бомбардувальника А-20, який зазнав аварії в 1943 році під час перегону Аляска – Сибір. Минуло 70 років, а зірку американську видно чітко.
В Боруллуолахскому таборі будівель, крім КПП та огорожі, майже не збереглося, бо ще в радянський час оленярі розтягнули все на багаття.
Варто зазначити, що протяжність гірської системи тут сягає більше 1500 км., а найвища її точка – це гора Перемога (3003 метра).
«Навіть не віриться, що в такому місці, режим творив такі жахи», – зазначає Михайло.
Попереду був ще один табір, в якому містилися жінки.
Історія сьогодні замовчує чому ці табори закрили. Можливо тому, що недостатньо будівельників вижили?
«Усі шахти підірвані зсередини», – каже Михайло.
Якутію колись називали «в’язницею без грат», засилаючи сюди революціонерів. Пізніше, за часів Сталіна, решітки все-таки з’явилися.
Загалом, хочеться сказати «Спасибі» Михайлу Черемкіну за приголомшливі фотографії і коротку розповідь про ті місця, де полягло й чимало наших земляків, українців!