Рекордне подорожчання цибулі серед усіх продуктів харчування за півроку – більш ніж на 100%, або 45 грн/кг на початок травня 2019 проти 20 грн/кг на грудень 2018, що в обох випадках – нетипово і дорого для вітчизняного ринку.
Ціновий шок на ріпчасту цибулю в 45 грн/кг поки що не межа, з початку року країна закуповує продукцію з Азії, так як свої запаси закінчилися ще у кінці 2018 року. А свіжий врожай з’явиться не раніше серпня 2019. Але разом з ним і надія, що космічні ціни просядуть.
Що сталося на ринку і чому українці стали заручниками ситуації з цибулею – спробуємо розібратися.
Ще свіжі в пам’яті часи, а саме за серпень 2018 року, коли один кілограм звичайної жовтої ріпчастої цибулі коштував 6 грн. Через місяць – 12 грн, до грудня – 20 грн, а сьогодні, на початку травня – 45 грн /кг. Спогади про 6 грн /кг за цибулю – це з області такої ж міфології, як і долар по 8 грн. Тобто – щось давно забуте, ймовірно колись існувало, але втрачене назавжди і безповоротно.
В цілому, подорожчання за 9 місяців склало близько 800%. Гривня, до слова, в 2013-2014 рр. просіла на 300%.
Такі темпи зростання цін експерти пояснюють досить просто: минулого року аграрії висадили менше, ніж зазвичай і продали більше, ніж звичайно. Причини таких явищ лежать глибше, більш того – одночасно спрацювало відразу кілька негативних факторів.
У першу чергу, це неврожай минулого року. Несприятливі погодні умови дозволили українським фермерам зібрати менше, ніж планувалося. Були скорочені і посівні площі, так як протягом попередніх кількох років аграрії вирощували великі врожаї і зазнавали збитків через надлишок своєї продукції, розповідають аналітики експертного агентства EastFruit:
За статистикою EastFruit, наша країна також виявилася в одному списку світових імпортерів цибулі поряд із США, Малайзією, Японією, Шрі-Ланкою та Англією.
Експерти прогнозують стабілізацію вартості «ріпки» в Україні, так як поставки із-за кордону збільшилися. При цьому буде збережена і висока ціна до нового врожаю. Різке збільшення попиту на посіви цибулі може спровокувати зростання вартості насіння:
З огляду на зростання попиту на насіння для майбутнього посіву як серед приватних домогосподарств в Україні, так і серед професійних аграріїв та інвесторів в принципі, може спрацювати зворотний ефект ринку: при сприятливій погоді надлишок продукції призведе до зниження цін. Це цілком реальна перспектива на майбутній урожай.
В українських соцмережах можна зустріти багато гумору на тему вартості кілограма цибулі. Як це зазвичай буває у настільки політизованому суспільстві, як наше, не обходиться без політики і пошуку винних у владі.
Деякі вважають, що винен уряд і зокрема – президент. Експерти пояснюють, ні Петро Порошенко, ні Кабінет Міністрів – не несуть відповідальності за високу вартість цибулі і злого умислу влади тут бути не може.
Головним ціноформуючим фактором на свіжий урожай у всьому світі є клімат і конкретні погодні умови. Минулого року і Україна, і Європа пережили не найкращі часи, що відбилося на врожайності, розповідає глава Української плодоовочевої асоціації Федір Рибалко: