За останній рік Україна на власному досвіді переконалася в перевагах європейського енергетичного законодавства.
Прийняття нового закону “Про ринок природного газу” сприятиме посиленню конкуренції і зниженню цін на газдля кінцевого споживача, упевнений голова правління НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв.
Як стверджує Коболєв, розроблений закон, як і аналогічне європейське законодавство, “написаний в інтересах кінцевих споживачів газу, тому є критично важливим для українців”.
“Європа за допомогою цього законодавства змогла створити у себе ефективний ринок газу: практично ліквідувати можливість монополістів диктувати свої ціни для споживачів, знайти оптимальний баланс між ціною і якістю (у тому числі надійністю поставок).
Реальні ціни газу в країнах, де це законодавство працює, набагато нижчий, ніж у країнах, які досі не наважуються створити у себе вільний ринок газу”.
Конкретний приклад: тільки в лютому Україна заощадила близько $ 100 млн за рахунок того, що “Нафтогаз” купує газ на європейських ринках, а не тільки у “Газпорма”.
Крім того, звертає увагу Коболєв, якщо Україна хоче стати частиною створюваного ЄС Енергетичного союзу, цей закон значно полегшить завдання подальшої інтеграції в європейський газовий ринок.
“Якщо говорити прямо, то наші плани щодо використання української ГТС і сховищ європейськими компаніями, залучення масштабних інвестицій у галузь без прийняття цього документа залишаться на папері”, – зазначає він.
Значно полегшиться завдання створення спільного підприємства для управління української ГТС – адже оператору з ЄС буде набагато комфортніше працювати у звичному, європейському законодавчому полі. Ну і, безумовно, прийняття цього законодавства дозволить привести наші відносини з “Газпромом” теж у відповідність з європейськими стандартами.
“Якщо ми хочемо бути частиною Енергетичного союзу, а, на наш погляд, Україні це буде дуже вигідно, то прийняття даного законопроекту – найкращий спосіб на ділі показати серйозність і щирість наших намірів”, – стверджує глава НАК, додаючи, що “існує висока ймовірність, що Україні буде запропоновано участь в Енергетичному союзі з усіма витікаючими наслідками”.
“Ефективний ринок газу, створений з європейської моделі, … в тому числі буде краще будь-яких правоохоронних органів боротися з корупцією – для неї буде просто набагато менше місця”, зазначає він.