Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

Соціальні новини

Знову увімкнено друкарський верстат Яценюка

За даними НБУ, на 13 березня його портфель облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) становив 340,9 млрд. грн, що на 3 млрд. грн більше, ніж було 11 березня. Зауважимо, що в період з 24 лютого до 11 березня обсяг ОВДП у Нацбанку скоротився на 462 млн. грн.

Що не зовсім «типово», враховуючи, що в перід з 1 січня до 24 лютого портфель урядових облігацій у центробанку збільшився на 20 млрд. грн (за весь 2014 рік – на 171 млрд. грн, або в понад 2 рази).

За оцінками експертів, відсутність додаткової емісії гривні з боку центробанку впродовж останніх двох тижнів стала одним з чинників стабілізації ситуації на валютному ринку (поряд з запровадженими валютними обмеженнями).

Симптоматично, що нова емісія гривні для бюджетних потреб (через монетизацію ОВДП) розпочалася фактично відразу ж після рішення ради директорів МВФ про затвердження програми співпраці з Україною. Це вже не кажучи про те, що 2 березня правління НБУ задекларувало намір жорстко обмежити зростання свого портфеля ОВДП, мінімізувавши в такий спосіб фінансову підтримку «Нафтогазу» та держбюджету…

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Тобто влада вирішила, що можна розслабитися й замість того, щоб урізати неефективні та корупційні видатки держбюджету, легше їх закрити «друкарським верстатом» НБУ? Так, витрати держказни – це більше парафія Кабміну. Однак якби Нацбанк (політичном куратором якого є особисто Президент Петро Порошенко) частіше говорив «ні» на чергове прохання з Грушевського ще надрукувати «всього-навсього» кілька мільярдів гривень, інфляційна та курсова ситуація в державі була б іншою. А поки що роль НБУ, по суті, зводиться до того, що він фактично став емісійним департаментом Мінфіну…

Задля справедливості слід відзначити, що під тиском МВФ у системі держфінансів починаються певні зрушення з точки зору оптимізації витратної частини держказни. Передусім, це стосується підвищення тарифів на газ, що має забезпечити поступове скорочення дефіциту «Нафтогазу», а відтак й емісії, яка здійснювалася для «затикання діри» НАКу.

Певні кроки влада спробувала зробити і в частині усунення дисбалансів у Пенсійному фонді, для підтримки якого з держбюджету-2015 буде виділено 81 млрд. грн. Однак нещодавно ухвалені рішення (зокрема, щодо урізання пенсій для працюючих пенсіонерів на 15%) мають досить обмежений ефект (1,6 млрд. грн). Більш потенційно ефективним та соціально справедливим була б оптимізація пільгових пенсій. Однак влада наразі відклала відповідні зміни на потім. І це ще питання, чи пройдуть відповідні зміни. Якщо так, то як швидко та в якому вигляді.

Водночас слід також визнати, що враховуючи складну фінансово-економічну ситуацію в Україні емісія Нацбанком гривні для бюджетних потреб на поточному етапі є неминучою. Зрештою цьому не противився і МВФ. У Меморандумі про співпрацю з Україною передбачено, що НБУ в поточному році може, зокрема, викупити ОВДП на 55 млрд. грн для рекапіталізації банків і ФГВФО, а також на 28,3 млрд. грн – для докапіталізації «Нафтогазу». І це же не кажучи про 60,5 млрд. грн, які НБУ має сплатити як відрахування по «прибутку» за 2014 рік, що, по суті, теж є емісією.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Однак у всьому ж має бути розумна межа. Й до монетизації ОВДП варто вдаватися в крайньому випадку. Тим паче, що хоча в Меморандумі з МВФ і передбачено, що на кінець 2015 року в Україні стеля касового дефіциту сектору загальнодержавного управління не має перевищити 139 млрд. грн., експерти вважають, що реальний сукупний дефіцит держфінасів у поточному році може бути не меншим, аніж він був торік (200 млрд. грн). І зрештою враховуючи ситуацію, зокрема, в банківській системі, далеко не факт, що вдасться обмежитися випуском ОВДП з наступним їх викупом Нацбанком, як це про це було домовлено з МВФ. А це чергові курсові та інфляційні ризики, яких і так сьогодні під зав’язку.

Джерело: УБК

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності