Невідома Історія

Знищують пантеон роду гетьманів Скоропадських

Під Шосткою в одному із двох храмів Гамаліївського монастиря бетоном залито пантеон роду Скоропадських. Там поховано і батька останнього гетьмана України Павла Скоропадського – Петра. 

Гетьман Іван Скоропадський

Гамаліївський монастир мав стати фамільною святинею Скоропадських. Однак натомість за часі СРСР в оборонному монастирі розмістили колонію. Історик Ольга Ковалевська пояснює таке рішення придатністю приміщень під потреби тюрми: міцний мур, келії, перетворені на камери для засуджених, кутові вежі.

На початку шістдесятих, коли архітектурну перлину Лівобережжя – передали  під зону, територію досліджували на підземні ходи, щоб не втекли засуджені. Під Святохарлімпієвською церквою була крипта із  родинним похованням Скоропадських. “Розкрили захороненя. Іван Скоропадський був одягнений як гетьман. Уляна у цинковому гробу. Коли його розкрили, воно розсипалося”, – каже священик.

Останній гетьман Павло Петрович Скоропадський

Тоді всю усипальницю залили бетоном. Під підлогою, яка вже вкрита сучасною плиткою, сім поховань роду Скоропадських. Тут поховано і Петра Скоропадського – батька останнього гетьмана України Павла Скоропадського. 1918 року він взяв владу і проголосив Україну гетьманською державою, але гетьманат існував недовго.

На північній сторонці головного собору монастиря колись був військовий цвинтар, від нього залишилася одна могила і то умовна. У 1970 роках, коли копали водогін, знайшли людські рештки і встановили хреста. Інші розкопки не велися.

Від поховань роду Скоропадських вціліло лише три надгробки. Куди зникли решта поховальних плит і чи є там досі труни з тілами, ніхто достеменно не знає. Для цього потрібно обстежити  крипту на наявність пустот у бетоні.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Від часів Богдана Хмельницького в Україні було 15 гетьманів, але збереглося лише три гетьманські могили. “Це процес був цілеспрямований на те, щоб дійсно знищити власне  українську історію і не дати можливість просто згадувати, що у нас історія окрема”, – каже Ольга Ковалевська.

У червні на місці колишньої колонії у монастирі засновано Державний  заповідник “Державотворці Сіверщини”, але його адміністрацію досі не створено.

У церкві, де усипальниця Скоропадських, господарює Московський Патріархат (РПЦвУ). Зелена маківка, притамана для наших церков, перетворилася на золоту. Стіни 18 сторіччя замуровують сучасною штукатуркою. І зааз храм уже мало нагадує стиль українського бароко.

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності

Exit mobile version