В. о. директора «Укрспирту» Роман Іванюк розповів, що планується зробити, щоб налагодити ефективну роботу спиртзаводів, і скільки це буде коштувати
Оцініть стан держпідприємства на кінець 2014 року.
Ліквідність компанії була близька до нуля. На балансі було 25 тис. тонн зерна і 80 тис. декалітрів готового харчового спирту.
У ряду спиртзаводів були укладені контракти на постачання пшениці за дуже високою ціною, які до того ж були оплачені, але в той же час зерносховища у цих підприємств були порожні. Знайти постачальників не вдалося, в ряді випадків це підставні компанії.
Крім того, у підприємства є заборгованість перед постачальниками зерна, вона становить 80 млн гривень. А також існує заборгованість по газу.
Ми з‘ясували, що з 2011 року була демонтована система електронного контролю розливу. Без неї практично неможливо відстежити, скільки літрів було розлито на всіх заводах.
Що передбачається зробити з метою реанімації роботи «Укрспирту»?
В першу чергу — запустити нові заводи. Навіть нехай вони не будуть приносити дохід, але вони зможуть забезпечувати себе самі і платити зарплату своїх працівників. Зараз, по суті, п’ять заводів повністю фінансують. Всього на балансі «Укрспирту» 41 завод.
Ми також повинні повернути втрачені ринки збуту і знайти нові, щоб реалізувати всю виготовлену продукцію.
І, звичайно, гостро стоїть питання енергонезалежності заводів, так як в структурі ціни дуже великий відсоток займає энергосоставляющая. Ми повинні знизити собівартість виробництва спирту.
Скільки заводів планується відкрити до кінця року?
Як мінімум, 10 заводів — це те, що вже в планах. Всі ці заводи будуть займатися випуском харчового спирту для лікеро-горілчаної промисловості.
Ще 10-15 заводів ми зможемо відкрити, якщо буде вирішена проблема оподаткування технічного спирту. Вже зараз ми тісно працюємо з Державної фіскальної службою України, щоб вирішити дане питання і дозволити нашим заводам випускати омивачі (для вікон). Ринок збуту в Україні є — це і ОККО, Лукойл, та інші компанії, які зараз купують омивачі в Білорусі.
Крім цього, ми хочемо запустити виробництво біоетанолу та компонента моторного палива. Для цього будемо ініціювати поправки в законодавство щодо ринку біоетанолу. Українські підприємства вже сьогодні технологічно готові виробляти до 100 тис. тонн біоетанолу в рік.
Який обсяг спирту буде виконано в 2015 році?
«Укрспирт» має намір в 2015 році зберегти виробництво спирту на спиртових заводах на рівні минулого року — 15 млн декалітрів. Такий обсяг виробництва зможуть забезпечити 15 працюючих заводів. Хотів би зазначити, що частку харчового спирту необхідно зменшувати і збільшувати частку технічних спиртів.
Які експортні можливості зараз відкриваються перед підприємством?
Ми дуже багато втратили в цьому напрямку. Частина нашого ринку відібрала Росія. Зараз ми активно працюємо з пошуку експортних контрактів. Проводимо переговори з Туркменістаном, Азербайджаном, Казахстаном. Дуже перспективний ринок Туреччини, зараз йдуть переговори. Звичайно, ціна, яку нам запропонувала турецька сторона, низька — $5-6 за декалітр, але ми готові домовлятися.
Зараз також потрібно відновлювати позиції на ринку Євросоюзу. Квота на поставку спирту в цьому році склала 27 тис. дал, до 2020 року вона досягне 100 тис. дал.
В наших планах експортувати хоча б 30% від того, що зараз споживають наші горілчані компанії. Плюс 2-3 млн декалітрів технічного спирту ми плануємо відвантажити в Європу і Туреччину.
Скільки необхідно інвестувати, щоб втілити плани у реальність?
Нам необхідно 1,5 млрд грн.
Як намір контролювати роботу заводів, щоб вони не відвантажували спирт «наліво»?
Для початку планується запустити всі заводи на максимальну потужність виробництва і подивитися, скільки вони виробляють і скільки і кому відвантажують фактично.
Крім того, ми вже відправляємо експертні комісії, які оцінюють ефективність роботи керівного складу спиртзаводів. Незабаром розпочне роботу аудиторська компанія. Ми тісно працюємо з прокуратурою в цій площині, і вже відкрито 60 кримінальних справ щодо неефективної закупівлі сировини і послуг.
Як ви ставитеся до приватизації «Укрспирту»?
Вирішувати це питання має парламент. Але я впевнений, що перед продажем компанію необхідно привести в порядок. Зараз її можна продати за дуже невелику ціну, куди вигідніше попрацювати з нею й залучити дуже великі інвестиції.