Значна частка ворожих кіберпроникнень пов’язана із людським фактором, тому в Україні, можливо, потрібно запровадити екзамен із кіберграмотності для чиновників та працівників об’єктів критичної інфраструктури. Таку думку журналістам висловив начальник Департаменту кібербезпеки Служби безпеки України Ілля Вітюк.
Зі свого боку СБУ робить багато для покращення рівня кіберграмотності у держустановах та на важливих об’єктах: проводяться інструктажі, надсилаються рекомендації. Однак деякі люди, зокрема, і працівники держструктур, досі ставлять паролі типу “12345” чи “qwerty” або використовують один пароль для всіх акаунтів.
Ілля Вітюк нагадав, що освітня діяльність – не є основним завданням СБУ. Сьогодні весь фокус спецслужби на війні, захисті, а також відбитті кібератак. Очільник Департаменту кібербезпеки СБУ порадив українцям дивитись курси з кіберграмотності від Мінцифри, а профільним міністерствам – провести відповідні освітні заходи.
Нагадаємо з 2020 року кількість ворожих втручань у кіберпросторі України зросла із 800 до понад 4500 на рік. СБУ заявила, що число і масованість кіберінцидентів збільшується дуже активно. Однак більшість кібератак нейтралізують на початкових стадіях.