Повне сонячне затемнення 8 квітня 2024 року, яке сьогодні спостерігають у північній Америці, на жаль, неможливо побачити з української території в жодній фазі. Смуга кільцеподібної фази затемнення 2 жовтня 2024-го пройде майже виключно по Південній півкулі, а як часткове воно спостерігатиметься в Тихому океані та Південній Америці. Коли ж тепер буде видно Місяць на тлі сонячного диска в Україні? Як не дивно, менш ніж за рік — 29 березня 2025-го.
Наступного року ані повних, ані кільцеподібних сонячних затемнень не буде. Очікуються лише два часткових, під час яких Місяць не вступатиме повністю на диск нашого світила й від нього лишатиметься більший або менший серп. Перше з них відбудеться 29 березня. Воно матиме дуже солідну максимальну фазу — 93,6%. Щоправда, такою вона буде лише під час сходу Сонця в точці з координатами 61°06’ північної широти й 77°05,3’ західної довготи, розташованої на заході півострова Лабрадор. В усіх інших точках північніше, південніше та східніше фаза буде меншою.
- Про що віщує Сонце після 8 квітня, – нічого доброго…
- Позавтра Сварог прокотить Україною «Вогняне кільце-коловорот», – сонячне затемнення
Україна опиниться на південній межі видимості затемнення, завдяки чому його можна буде побачити лише в західних областях (включно з Житомирською, але без східної частини Чернівецької), а також на півночі Вінниччини, Київщини, Чернігівщини та Сумщини. У південній частині Києва це затемнення видно не буде, натомість у Пущі-Водиці воно триватиме 16 хвилин при максимальній фазі 0,6% — тобто Місяць закриє сонячний диск на одну 160-ту його діаметра. В районі вокзалу та Майдану Незалежності найбільша фаза складе лише 0,2%, тривалість від першого до останнього контакту не перевищить 6 хвилин. Щоб побачити таке крихітне «накриття», знадобиться досить потужний телескоп зі збільшенням понад сотню разів і спеціальним захисним фільтром.
У Хмельницькому, Житомирі та Чернігові максимальна фаза сягне 2% (за тривалості затемнення 18–19 хвилин), у Тернополі — 4%, в Ужгороді — 6,2%, у Львові — 6,7%. Найбільш «затемненим» Сонце виглядатиме на північному заході Волині, недалеко від польсько-білоруського кордону: там його диск буде закритий Місяцем більш ніж на 11%, а загальна тривалість явища перевищить годину і 5 хвилин. Все це відбуватиметься приблизно між першою та другою годинами дня за київським часом.
Наступне сонячне затемнення ми побачимо 12 серпня 2026 року, і цього разу теж найбільше пощастить західним областям України. При заході Сонця у Львові й Ужгороді буде видно часткові фази величиною близько 40%, а Київ знов опиниться поблизу межі видимості. Як повне це затемнення спостерігатиметься в Гренландії, Ісландії й Іспанії, смуга повної фази почнеться на півострові Таймир, обігне Північний полюс і закінчиться в Середземному морі західніше Балеарських островів.
Про те, коли й де відбудуться найдовші повні та кільцеподібні сонячні затемнення, можна прочитати тут.
Джерело: universe