У 2013-2014 рр. шляхом надання ряду пільг держава фактично дотувала ПАТ «Укртатнафта» (Кременчуцький НПЗ), контрольоване «Приватом», на загальну суму 375 млн. доларів. Про це повідомила народний депутат Вікторія Войціцька з посиланням на аналіз фінансової звітності ПАТ, розміщеної в системі розкриття інформації Держкомісії з цінних паперів.
За даними нардепа, приховані фінансові дотації з держбюджету здійснювалися в 2013-2014 рр. шляхом надання 15% знижки на українську нафту і занижених в 10 разів (у порівнянні із собівартістю) тарифів на транспортування сировини магістралями «Укртранснафти».
«Результат шокував – у 2013 році держава подарувала Коломойському 240 мільйонів доларів, а в 2014 році – 135 млн. доларів», – зазначила В. Войціцький.
Вона нагадує, що нова команда менеджерів НАК «Нафтогаз України» за підтримки Кабміну домоглася скасування 15% знижки на нафту, а НКРЕКУ з ініціативи нового гендиректора «Укртранснафти» Романа Сидорака підвищила тарифи на прокачування сировини до економічно обґрунтованого рівня.
В. Войціцький вважає, що бажання «Привату» повернути колишні «пільги» від держави і є справжньою причиною організації мітингів в Кременчуці і в Києві, на яких співробітники Кременчуцького НПЗ і «тітушки» з охоронних фірм «Привату» (переодягнені в уніформу «Укртатнафти») вимагають змінити керівництво» Укртранснафти»і змістити окремих менеджерів «Нафтогазу».
«Аналіз показав, що при відсутності преференцій від держави – завод неефективний і глибоко збитковий! Це все, що потрібно знати про професійних менеджерів Коломойського «, – підсумувала Войціцька.
Згідно раніше опублікованої фінансової звітності, в 2009-2015 рр. філія «Укртранснафти» – «Придніпровські магістральні нафтопроводи» (ПДМН) – отримала майже 1 млрд. грн збитків через занижені тарифи на транспортування сировини «Укртатнафті».
Перше півріччя 2015 (до підвищення тарифів на прокачування) ПДМН закінчив зі збитками 102,1 млн. грн. У той же час «Укртатнафта» в січні-червні 2015 року збільшила чистий прибуток в 2,2 рази в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року – до 1 млрд. 26,068 млн. грн.
Проте «Приват» намагається скасувати підвищення тарифів як у судових інстанціях, так і за допомогою лояльних чиновників у профільному міністерстві та організації мітингів у Києві.
Конфлікт «Привату» і НАК «Нафтогаз України» розпочався з початку кампанії по відстороненню Олександра Лазорка від керівництва «Укртранснафтою» у березні 2015 р. Причиною зміни голови правління стали маніпуляції з викачування більше 600 тис. т технологічної нафти, за зберігання якої в 2015 році компанія платить структурам групи «Приват» близько 2,5 млн. грн на день.
Джерело: ОilNews