В Ірані готують до забиття палками, відому захисниця прав людини і адвокатесу Насрін Содуте.
Жінка відома тим, що представляла інтереси ув’язнених активістів і політиків ув’язнених після заворушень, що послідували за президентськими виборами 2009 року, а також засуджених до смертної кари, які вчинили свої злочини будучи неповнолітніми. Сотуде була арештована у вересні 2010 року за звинуваченням в антидержавній пропаганді і змові проти безпеки держави і була поміщена у в’язницю Евін в одиночну камеру. У січні 2011 року іранська влада засудили Сотуде до 11 років позбавлення волі і навіть наклали заборону на юридичну практику і виїзд з країни протягом 20 років.
Активістка співпрацювала з журналістками, опозиціонерами і дисидентами, такими як лауреат Нобелівської премії миру Ширін Ебаді, а в жовтні 2012 році стала лауреатом премії імені Сахарова (разом з режисером Джафаром Панахі), яку присуджує Європарламент. Через відсутність Насрін Сотуде її премія була вручена Ширін Ебаді.
У червні 2018 року відбувся новий арешт. Офіційна причина – захищала жінок зняли хустки на знак протесту проти обов’язкового носіння хіджабу. Засуджена до п’яти років в’язниці за шпигунство. Насрін провину не визнає.
У 2018 році, за підрахунками Amnesty International, більше 110 правозахисниць засуджені до тюремного ув’язнення або перебувають в ув’язненні. «Суворість вироків зросла ще до того, як винесли вирок проти Насрін Сотуде», – зазначив Філіп Лютер.
Спеціальний доповідач ООН з прав людини в Ірані Джавід Рехман заявив, що новий вирок Сотуде його шокував. Рехман засудив нещодавнє призначення главою судової системи богослова Ібрахіма Раїса – правозахисники вважають його причетним до масових страт тисяч політв’язнів в країні в 80-і роки.
Насрін Сотуде в 2019 році була визнана винною в образі лідера іранської революції і шпигунстві і засуджена до 33 років позбавлення волі і 148 ударів палицею. Сотуде, в числі іншого, відстоювала права жінок, які протестують проти обов’язкового носіння головної хустки.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: Українці попрохали ООН забиратися разом із ромами…
Нещодавно, 20 вересня 2020 року, засуджена в Ірані захисниця прав жінок Насрін Сотуде, після 40-денного голодування протесту в тюрмі, була госпіталізована до однієї з лікарень Тегерана. 57-річна активістка втратила дуже багато ваги і серйозно ослаблена, повідомив її чоловік Реза Чандан в інтерв’ю агентству AFP.
“Все дуже складно. Адміністрація в’язниці відмовляється співпрацювати“, – розповів Чандан після відвідин подружжя в клініці. За його словами, тюремна адміністрація навіть не повідомила родині про переведення Сотуде в лікарню, родичі дізналися про це від інших ув’язнених.
Насрін Сотуде оголосила голодування в знак протесту проти слабкого захисту політв’язнів від коронавируса. В Ірані, згідно з офіційними даними, інфіковано майже 420 тисяч осіб, більше 24 тисяч з них – померли від ускладнень. Через загрозу поширення інфекції керівництво Ірану тимчасово звільнив з в’язниць майже 90 тисяч ув’язнених. Це рішення, однак, не поширювалося на політв’язнів.
Зараз жінку готують до 148 ударів палками, фактично забиття, якого вона точно переживе…
Тому постає цілком логічне запитання: куди дивиться ООН, чому мовчить Європарламент, з який присуджував правозахисниці премію Сахарова та інші організації?