У Києві спалахнув черговий мовний скандал — кандидатці відмовили у співбесіді після того, як вона вимагала спілкуватися з нею лише українською чи англійською мовами. У компанії говорять, що виникло непорозуміння і називають іншу причину відмови.
18 січня в соцмережах з’явилися скріни листування мешканки Києва Юлії та представниці інвестиційно-девелоперської компанії Budhouse Group. Жінка відправляла у компанію своє резюме на посаду журналістки-редакторки.
У своєму супровідному листі вона також зазначила свої вимоги до роботодавця. У тексті листа говорилося, що кандидатка проситиме відповідати на її резюме лише українською чи англійською. За словами Юлії, інші мови вона не розуміє і не працюватиме з компаніями, які не вміють вести комунікацію державною мовою.
«Якщо вас зацікавило моє резюме, будь ласка, відповідайте на нього лише українською чи англійською мовами. Інші я не розумію і співпрацювати з компаніями, які не вміють вести комунікацію державною мовою, я не буду. Дякую», — зазначила вона.
Після цього Юлії в особистому листуванні відповіла представниця компанії. Вона відмовила їй у співбесіді, заявивши, що в компанії «багато російськомовних співробітників та керівників».
«Юліє, ми змушені скасувати співбесіду на сьогодні, оскільки у нас у компанії багато російськомовних співробітників та керівників. А у вас є побажання в резюме тільки українська або англійська. Успіхів вам», — йдеться у її повідомленні.
Здобувачка обурилася такою відповіддю, заявивши, що їй відмовляють у співбесіді через прохання спілкуватися українською мовою на 9-му місяці повномасштабного вторгнення РФ.
У соцмережах почали критикувати компанію за таку позицію.
Що говорять в компанії
У Budhouse Group відреагували на скандал.
На сторінці у Facebook вони пояснили, що в комунікації з претенденткою сталося «велике непорозуміння».
Вони підтвердили, що вирішили скасувати співбесіду, але не через вимогу спілкуватися українською.
Там наголосили, що вирішили не запрошувати кандидатку через категоричність, оскільки компанія багатомовна та співробітники спілкуються не лише українською, а й російською, а також болгарською та іншими мовами.
«Наша компанія багатомовна, багато хто спілкується українською, багато російською і навіть болгарською, але українську розуміють і використовують усі, незалежно від того, яку мову більше вживають. Але це в жодному разі не говорить про наше зневажливе ставлення до державної мови! Юлії було відмовлено у співбесіді, тому що звернули увагу на її фразу „…інші я не розумію і співпрацювати… не буду“», — йдеться у поясненні компанії.
Там також припустили, що працювати в колективі, де багато хто говорить не українською чи англійською, «вона б не змогла чи не захотіла б».
«Рішення щодо скасування було прийняте лише на підставі цих міркувань. Але в жодному разі не через україномовність кандидата чи російськомовність частини наших співробітників», — додали в Budhouse Group.
Перед Юлією вибачилися за непорозуміння та наголосили, що «були, є і будуть проукраїнською компанією».
Компанія веде свою сторінку у Facebook українською мовою, проте закрила можливість коментувати публікацію з позицією.
Реакція мовного омбудсмена
На інцидент відреагував мовний омбудсмен Тарас Кремінь.
У коментарі журналістам він заявив, що компанію перевірять на дотримання мовного законодавства.
«Мене буде цікавити мова ведення документів, відповідних інструкцій, а також інші матеріали, які можуть спричинити підтвердження чи спростування того, наскільки ефективно компанія дотримується мовного закону», — пояснив омбудсмен.
Кремінь додав, що відповідне рішення про дотримання або недотримання закону про мову має бути ухвалене протягом місяця.
«Під час проведення заходів державного контролю ми зможемо з’ясувати всі причини і матимемо конкретні пояснення від керівництва», — резюмував він.
Верховна Рада ухвалила закон Про забезпечення функціонування української мови як державної 25 квітня 2019 року. 16 липня 2019 року він набув чинності.
З січня 2021-го року на українську перейшла вся сфера обслуговування, а з липня розширилася сфера застосування державної мови в кіно, книговиданні та друкованих виданнях, культурній та туристичній галузях. Також з липня 2021 року повністю запрацювала норма про екзамени з української мови для кандидатів на держпосади.
З 16 липня 2022 року в Україні набула чинності низка нових норм мовного закону. Крім того, запроваджується адміністративна відповідальність за порушення цього закону.