Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв 19 березня оголосив про те, що відмовляється від повноважень голови держави. Він залишиться головою Ради безпеки країни та й надалі очолюватиме найбільшу партію “Нур Отан”.
Про це він заявив у спеціальному телезверненні до народу.
“Я ухвалив рішення припинити свої повноваження президента“, – сказав лідер країни.
“У цьому році виповниться 30 років, як я займаю найвищий пост. Народ дав мені можливість бути першим президентом незалежного Казахстану“, – пояснив Назарбаєв.
За словами Нурсултана Назарбаєва, обов’язки президента країни виконуватиме спікер сенату парламенту країни Касим-Жомарт Токаєв.
Відповідна процедура передбачена і конституцією країни.
У разі відмови президента від своєї посади, його повноваження на строк, що залишився переходять до голови сенату парламенту.
Нинішній термін його президентських повноважень Назарбаєва закінчується у квітні 2020 року.
Закон про раду безпеки дає Назарбаєву як першому президентові країни та “Єлбаси” (титул “Лідер нації” закріплений за Назарбаєвим законодавством країни з 2010 року) право довічно очолювати радбез.
“Назарбаєв йде на заздалегідь підготовлену позицію голови ради безпеки. Його повноваження будуть вищими за повноваження президента. Він стане таким собі Ден Сяопіном, верховним рефері“, – прокоментував експерт з Центральної Азії Аркадій Дубнов.
Парламент же Казахстану остаточно схвалив перейменування столиці країни Астани в Нурсултан…
А голова ЦВК країни Берік Імашев вручив новому главі держави Касим-Жомарту Токаєву посвідчення президента, орден і штандарт.
Токаєв склав присягу в якості президента Казахстану і отримав посвідчення глави держави.
Церемонія відбулася під час засідання двох палат парламенту країни.
Довідка:
78-річний Нурсултан Назарбаєв — перший і досі єдиний президент Казахстану. Він очолив країну ще у радянський час, коли у червні 1989 року став першим секретарем місцевої Компартії.
Після розпаду СРСР Назарбаєв став першим президентом країни, перемігши на виборах 1991 року з результатом 98,7%. У 1995 році за результатами референдуму повноваження чинного президента продовжили ще на п’ять років.
Після цього він перемагав на виборах 1999, 2005, 2011 та 2015 років.
У 2007 році парламент надав йому як першому президентові право балотуватися на вищий державний пост необмежену кількість разів.
Востаннє “Лідер нації” переміг на виборах, отримавши підтримку майже 98% виборців.
