Президент Литви Гітанас Науседа виніс на саміт ЄС питання переписування історії Росією. Він хоче, щоб Євросоюз дав зрозуміти РФ, що не терпітиме таких спроб.
Фотокадри “чуда на Віслі” – битви за Варшаву, 1920 р.
Гітанас Науседа ініціював обговорення питання переписування історії на саміті ЄС.
Литва винесла на обговорення саміту ЄС, який розпочався у п’ятницю, 17 липня, питання “спроб Росії переписати історію”. Про це заявив президент Литви Гітанас Науседа, прибувши на зустріч глав держав і урядів країн Євросоюзу в Брюсселі, повідомляє DW.
“Останнім часом ми бачимо спроби Росії переписати історію та приховати історичні факти (…) Я хочу порушити це питання та спробувати пояснити моїм колегам, що це стає систематичною політикою стосовно історичних фактів”, – заявив Науседа. Він вважає, що Євросоюз має відреагувати і перейти до провокативної політики, “аби пояснити нашим російським партнерам, що ми не будемо терпіти такі спроби”. “Ми повинні дуже чітко сказати, що така політика вплине на відносини ЄС і Росії“, – зазначив політик.
Науседа нагадав, що не лише Литва, але й усі країни Балтії, а також Польща сильно постраждали під час Другої світової війни. “Наше завдання – нагадати про ці велетенські страждання, які Друга світова війна принесла нашим країнам і державам. Ми не можемо дозволити цій історії повторитися знову”, – додав президент Литви.
Основною і єдиною темою засідання позачергової Європейської Ради 17-18 липня є семирічний бюджет Євросоюзу на 2021-27 роки та пакет відновлення економіки після пандемії коронавірусної хвороби COVID-19. Утім, кожен глава держави або уряду може порушити у своїх виступах будь-яке питання. Тому на прохання Литви у порядку денному саміту з’явилася категорія “Інше”, в рамках якої і обговорять тему переписування історії. Якихось рішень з цього питання не передбачається.
Нагадаємо, за останній час між Росією та країнами Балтії та Польщею виникло кілька суперечок щодо історії.
У цей же час в Польщі відмінено термін давності за злочини часів комунізму – її президент Дуду підписав закон, який скасовує термін давності за злочини часів комунізму (1944-1990 роки).
Про це повідомляє Рольське Радіо.
Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, який скасовує термін давності за злочини часів комунізму в Польщі (1944-1990 роки). Прокурори Інституту національної пам’яті Польщі зможуть залучати до відповідальності людей, відповідальних за злочини комуністичного режиму в Польщі.
Діючі на даний момент нормативні акти передбачають, що термін давності для злочинів комуністичного режиму починає діяти з 1 серпня 1990 року і що покарання припиняється через 40 років у разі вбивства, військового злочину або злочину проти людяності та через 30 років – у разі іншого злочину. Таким чином, з 1 серпня цього року за інші злочини не слід було б покарання.
Як написано в пояснювальній записці до закону, «обов’язком демократичної держави є засудження злочину, вчиненого при тоталітарному (авторитарному) режимі і не був покараний перш за політичними мотивами».
Битва під Оршею, 1514 рік, художник Ганс Крелл 1520-34рр.
Польсько-литовсько-українські війська на чолі з князем Острозьким розбивають армію московитів
