Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

ВІЙНА

QR-квиток і Резерв+, що з ними не так, що проголосують народні з бронню…

Ще 18 червня цього року в додатку для військовозобов’язаних Резерв + запустили qr-квиток. Чи дає це можливість ТЦК, поліцейським та прикордонникам відсканувати qr-код в додатку й перевірити документи в електронному вигляді?

Що таке Резерв+ ?

18 травня 2024-го року набув чинності закон, згідно з яким всі військовозобов’язані чоловіки мають протягом 60 днів оновити облікові дані (місце проживання, електронну пошту, номер телефону). Зробити це можна 3 способами:

  • через ТЦК та СП
  • через ЦНАП
  • в електронний спосіб

Для останнього Міноборони випустило застосунок “Резерв +”. Процедура оновлення проста:

  • Військовозобов’язаний вантажить додаток на телефон
  • Заходить в додаток, проходить процедуру реєстрації через Bank ID (вказує власні банківські дані й підтверджує реєстрацію через банківський застосунок)
  • Повертається в додаток, вводить номер телефону, електронну адресу та поточне місце проживання

Система підтягує дані в реєстр військовозобов’язаних “Оберіг” й показує вам прізвище, ім’я та по батькові, дату народження, вид обліку (на обліку/знятий/виключений), категорію обліку (призовник, військовозобовʼязаний/резервіст/не військовозобовʼязаний), дату останнього оновлення документа, інформацію про відстрочку чи бронювання (за наявності) та інформацію про наявність порушень правил військового обліку (за наявності).

Що таке електронний військовий квиток?

Це виписка з реєстру, яка свідчитиме про обліковий статус громадянина. Електронний квиток вводиться на зміну паперовому військовому квитку. Від 18 червня 2024-го він має таку саму юридичну силу, що і паперовий.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

В квитку міститимуться:

  1. прізвище;
  1. власне ім’я (усі власні імена);
  1. по батькові (за наявності);
  1. дата народження;
  1. реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
  1. окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
  1. відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов’язку;
  1. відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів;
  1. військове звання (для військовозобов’язаних та резервістів);
  1. військово-облікова спеціальність;
  1. відомості про виконання військового обов’язку (категорія обліку);
  1. відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
  1. відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
  1. адреса місця проживання;
  1. номери засобів зв’язку;
  1. адреси електронної пошти (за наявності);
  1. дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов’язаним та резервістом;
  1. дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Тобто в цьому електронному документі буде вся необхідна інформація про військовозобов’язаного.

Що говорять юристи та адвокати з приводу такого квитка?

Адвокатка Дар’я Тарасенко написала у своєму Telegram-каналі, що електронний документ має таку ж юридичну силу, як і паперовий:

“Тепер немає розділень військово-облікових документів в залежності від категорії. І призовники, і військовозобов’язані, і резервісти матимуть однаковий військово-обліковий документ. Категорія обліку (військовозобов’язаний, резервіст чи призовник) буде зазначена в самому ВОД [військово-обліковому документі]”

І дійсно, 18 червня, в день запуску qr-квитка, пресслужба Міноборони заявила, що електронний квиток має таку ж юридичну силу, як і паперовий документ. Тобто паперовий оригінал носити не треба.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Однак адвокат та експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун на своїй Facebook-сторінці зазначає наступне:

Таким документом є виключно військовий квиток, паперовий, і з відповідними відмітками в ньому. Який видадуть у ТЦК після проходження ВЛК. Все інше, оті всякі QR та штрих-коди – то розвод. Вологі фантазії Федорова, які не мають юридичного підґрунтя”. 

І його слова також підтверджуються. 30 червня на Українському радіо Черкаси щодо електронного квитка висловився заступник начальника Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковник Василь Фризюк. Він заявив, що з електронними документами виникають проблеми й всі військовозобов’язані чоловіки України мають мати про собі паперовий військово-обліковий документ.

“Наразі це передбачено виключно в паперовому вигляді. В електронному квитку плануються зміни в керівні документи і нібито буде введено в найближчому майбутньому Єдиний електронний документ, тобто можна буде собі паперовий документ не носити, але наразі необхідно всім носити або військовий квиток, або інший військово-обліковий документ”, – сказав Василь Фризюк. 

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

І як бути?

Як повідомила заступниця Міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко:

“З 18 червня електронний військово-обліковий документ, згенерований через застосунок «Резерв+» має таку ж юридичну силу, як паперовий. Уповноважені органи можуть перевіряти його чинність документу через QR-код. Порядок формування та використання електронного військово-облікового документа визначається постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 No 559”

Також виникають питання і щодо перевірки у військовозобов’язаних електронного документу. До прикладу, створиться ситуація, коли представник ТЦК чи поліції скаже, що документ не є дійсним.

Міноборони коментує це так:

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

“У постанові Кабінету міністрів No559 чітко вказано, що електронний військово-обліковий документ має таку ж юридичну силу, як і паперовий. Міністерство Оборони надіслало відповідні розʼяснення всім уповноваженим органам”.

Міністерство додає інструкцію з діями, якщо ж трапиться така ситуація. Якщо працівники ТЦК відмовляються розглядати електронний військово-обліковий документ, радять скористатися законним правом на з’ясування такої інформації:

  • Прізвище, Імʼя та По-батькові представника ТЦК та СП
  • Його посада
  • Назва відділення ТЦК
  • Причина, з якої представник ТЦК відмовляється приймати цифровий документ

Ці дані варто надіслати на електронну пошту додатку Резерв+, в листі зазначити дату, час та описати ситуацію, що виникла. Адреса електронної скриньки міститься в застосунку, кажуть в Міноборони.

Важливо зафіксувати дані про представника ТЦК та СП . Ви маєте на це законне право.

Тож якщо у вас при перевірці документів вимагають паперовий документ – дійте згідно з інструкції Міноборони та керуйтесь пунктом 9 в постанові Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 No 559. Фіксуйте порушення й передавайте інформацію в міністерство.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини…

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності