Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

Економіка

Скоротять 100 тис. чиновників, – територія країни тимчасово зменьшилася, а кількість виплат зросла

Впродовж місяця депутати Верховної Ради та Кабмін напрацюють план оптимізації державного апарату. Якщо реформу втілять у життя чисельність державних службовців скоротиться принаймні удвічі. Зараз на державу працює близько 200 000 людей. Частину з них планують замінити за допомогою діджиталізації деяких функцій держави.

Верховна Рада та уряд готуються суттєво скоротити державний апарат. Відповідне доручення топ-посадовцям на початку червня дав президент Володимир Зеленський. Напередодні «велику програму скорочення державних видатків на бюрократію» анонсував голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

За словами співрозмовника серед керівників Верховної Ради із журналістами, який побажав зберегти анонімність, уряд та топ-посадовці парламенту поки лише обговорюють дизайн реформи. Конкретний план він очікує побачити протягом місяця. Один з ключових учасників процесу – Міністерство цифрової трансформації. Значну частина процесів, які раніше виконувалися чиновниками, буде автоматизовано, зазначає співрозмовник у керівництві ВР.

Що такі плани означають для двохсоттисячної армії українських чиновників?

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

«Мені здається, це унікальний шанс для країни підвищити ефективність роботи держави під час воєнного стану. А потім – вийти з таким самим настроєм після перемоги», – сказав Арахамія коментуючи заяву про скорочення видатків на держапарат.

За словами співрозмовника у керівництві ВР, йдеться не лише про видатки, а й про кількість державних службовців. «Війна показала, що для нормальної роботи державі не потрібно стільки чиновників», – каже він. Інший мотив – дійсно зекономити гроші, додає співрозмовник.

План реформи передбачає скорочення кількості держпосадовців у середньому у два рази. У деяких сферах скорочення держапарату може бути навіть більшим. За словами співрозмовника у керівництві Міністерства соцполітики, який посилається на відповідну презентацію Мінцифри, потенційно кількість чиновників можна зменшити навіть втричі, фонд оплати праці – у два рази.

2022 року у центральному бюджеті на функціонування держапарату було передбачено понад 60 млрд грн видатків.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

«Паралельний процес із оптимізацією – нова система оплати», – зазначає топпосадовець з ВРУ. Йдеться про запровадження сучасної системи винагороди для чиновників, Це дозволить класифікувати професії та посади, платити ринкові зарплати та відійти від розповсюдженої практики непрозорих премій, пояснює співрозмовник.

Зміни, повʼязані з ефективністю держави, також торкнуться і сфери трудові відносин, оплата праці та соцвиплати, сподівається очільниця парламентського комітету з соцполітики Галина Третьякова. Вона також покладає серйозні надії на успіх реформи на Мінцифри. За словами заступника очільника відомства Олександра Борнякова, проєкт курує безпосередньо міністр цифрової трансформації та віцепрем’єр Михайло Федоров. Сам Федоров на відповів на прохання поговорити про деталі майбутньої реформи.

«Присутність держави у нашому житті потрібно скорочувати або робити його непомітним, – каже Третьякова. – Поки що це нікому не вдалось, але Федоров робить це надзвичайно потужно».

За словами співрозмовників у Міністерстві енергетики та НБУ їхні структури поки не отримували офіційних розпоряджень готуватися до оптимізації штату. Втім, співрозмовник у Міненерго підтвердив, що розмови про це тривають від початку війни з Росією.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

За даними Нацагентства з державної служби станом на кінець 2021 року у держорганах нараховувалося 204 869 штатних посад, на яких працювало 171 469 людей. Найбільше чиновників – у центральних органах виконавчої влади, майже 100 000 осіб. Це не лише міністерства, й різноманітні служби, агентства та інспекції, наприклад, Державна митна служба, Пенсійний фонд чи Держспоживстандарт. Майже 30 000 людей працює у обласних, міських та районних держадміністраціях.

Скорочення чисельності штату держчиновників – популярна історія, констатує голова «економічного» комітету Ради Дмитро Наталуха. Однак, за його словами, одна лише оптимізація держапарату навряд чи дасть суттєвий економічний ефект. «Видатки бюджету на держапарат дійсно значні, однак це не той порядок цифр, який може системно допомогти економіці», – вважає він.

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності