Судам заборонять застосовувати Конституцію України замість законів, які видаються неконституційними, тобто суди не зможуть самостійно ігнорувати норми законів, навіть якщо вони є неконституційними. Адже це є зазіханням на юрисдикцію Конституційного Суду.
Проект «Про внесення змін до деяких законів України» (№10061) начебто покликаний забезпечити «верховенство права у захисті основних прав і свобод людини і громадянина».
Для цього пропонується внести до процесуальних кодексів дві принципові зміни. По-перше, заборонити суду самостійно звертатися до положень Конституції як норм прямої дії, якщо виявиться, що нормативний акт, який підлягає застосуванню, суперечить Основному Закону. В такому випадку слід зупинити провадження та звернутися до Верховного Суду. А той упродовж 60 днів має скликати Пленум та визначитися з необхідністю внесення подання до єдиного органу конституційної юрисдикції.
Також проект уточнює, що нововиявленою обставиною слід визнавати не лише встановлення неконституційності положення закону, а й тлумачення КС, якщо воно відмінне від того, яке застосували суди.
Нагадаємо, що раніше до ВР був унесений проект, який передбачає можливість реалізації права на перегляд справи після рішення КС. Адже нині процесуальні кодекси допускають це виключно у випадках, якщо рішення судів не буде виконане на момент проголошення вердикту КС.
