Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

Міжнародні новини

СИФІЛІС ПОВЕРТАЄТЬСЯ і з “французького” стає сьогодні “британським”, далі – “українським”, – дякуємо цензурі Google

Рівень сифілісу в Британії та, схоже, інших країнах “першого світу” безжально зростає. Як не дивно, деякі причини цього – позитивні. Однак результати – ні. “Французька хвороба” стає британською й не тільки. Вітайте забутого гостя: сифіліс повертається…

Ніхто не хоче сифілісу. Й не тільки на особистому рівні (божевілля та виразки як симптоми), а й на національному.

Англійці віддавна називають його “французькою хворобою”, але це іншування є повсюдним. Самі французи називали сифіліс неаполітанською хворобою. В російському “Домострої” хвороба згадувалася як “френчь” (французька), а пізніше в Російській імперії сифіліс також називали “польською хворобою“. Поляки, звісно, теж її за свою не визнавали й називали “німецькою”. Німці переводили стрілки на французів. Данці називали сифіліс “іспанською хворобою”.

Турки взагалі узагальнили й назвали сифіліс “християнською хворобою”, перейшовши з національного на релігійний рівень. Щоправда, мусульманам і самим дісталося: після завоювання Моголами, індуїсти звинувачували мусульман у поширенні сифілісу. Індійські мусульмани, звісно, звинувачували індуїстів. Потім, утім, мусульмани та індуїсти об’єднались і разом почали звинувачувати європейських завойовників.

Але крім іншування, сифіліс тепер видається хворобою минулого. Це неправда.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

В останні 20 років у Британії безжально зростає кількість випадків сифілісу.

Як показує нещодавнє дослідження в Nature Microbiology, лише за останні десять років у деяких країнах із високими доходами рівень захворюваності на сифіліс зріс на 150%.

Наприклад, у 1999 році в Англії та Вельсі разом було виявлено 415 випадків. А вже у 2019 році – в самій лише Англії – було 8011 зафіксованих випадків сифілісу.

Це порівняно низькі цифри, занепокоєння викликає швидкість зростання хвороби.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Як не іронічно, деякі з причин можуть бути позитивними.

У XVIII та XIX столітті Британія була глибоко сифілітичним місцем. Точні рівні сифілісу визначити важко (лікарі уникали згадки про хворобу у свідоцтвах про смерть, бо це було соромно й засмучувало родичів). Однак, за оцінками сучасних науковців, 8% усіх британців у Вікторіанську добу мали сифіліс.

Найнижчі рівні сифілісу були серед аграріїв, найвищі – серед вищих прошарків суспільства. Наприклад, лорд Елгін – той самий, який викрав скульптури з афінського Парфенону й перевіз їх до Британської імперії, “керуючись благими намірами” – мусив відійти від публічного життя після того, як йому ампутували роз’їдений ніс (поет Байрон казав, що це “віспа”, інші звинувачують ртуть).

У XX столітті рівень сифілісу значно впав – насамперед, звісно, завдяки пеніциліну, але пеніцилін і його похідні з роками стають все більш резистентними для недуги.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Потім поява ВІЛ-СНІД, який так просто не лікується, призвела до ще радикальнішого скорочення рівнів сифілісу: люди почали більше уникати ризиків венеричних хвороб, адже тепер знову не можна було покладатися на антибіотики.

А тепер, як пише один із дослідників статті в Nature Microbiology, ліки проти ВІЛ-СНІД високоефективно подовжують здорове життя, попри зараження – й це повернуло ризиковану статеву поведінку, зокрема й проміскуїтивний секс без презервативів.

А саме це своєю чергою призвело до відродження сифілісу – особливо серед чоловіків, які займаються сексом з іншими чоловіками.

Паралельно ростуть інші хвороби, що передаються статевим шляхом. Наприклад, рівень гонореї зріс на 26%, а найбільш поширених і без того хламідій – на 2%, попри зменшення кількості тестувань.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Краще лікування та зменшення страху – це непогано.

Але от інші причини зростання кількості випадків венеричних хвороб загалом і сифілісу зокрема – менш позитивні.

Зокрема, у Британії в останні роки різко скоротилося фінансування медицини та всіх служб, які відповідають за статеве здоров’я населення та сексуальну просвіту серед молоді (в цей час в Україні, в основному завдячуючи убивчим медреформам американки Уляни Супрун, які сьогодні продовжує її протеже соросівець Віктор Ляшко, майже повністю ліквідували усі дермато-венерологічні диспансери, а профільних відділень у загальних лікувальних установах не відкривають).

Сифіліс і досі вважається хворобою, якої треба дуже соромитися (чомусь більше не тільки за хламідії, а й за СНІД, наприклад), тому справжня кількість випадків може бути значно більшою, ніж заявлена.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Хвороби, що передаються сексуально, як не іронічно, сексуальними не вважаються“, – каже Емма Гардінг-Еш із London School of Hygiene & Tropical Medicine.

І сифіліс – одна з найменш сексуальних хвороб. Навіть зараз, коли лінгвістичне іншування вважається моветоном, сифіліс і досі розглядають як “те, що стається з іншими“. А якщо з тобою – соромно.

Однак, здається, сифіліс із нами знову. І не тільки в одній Великобританії, поступово він знову охоплює своїми клешнями усю Європу, де так багато сьогодні працює українських заробітчан, які переважно там не мають належного медстрахування…

Цікаво, що ліберальний Google забороняє авторам у їх публікаціях написання слів-назв венеричних захворювань, як і слів:  венерологія, дерматовенерологія, дермато-венеролог, венеричні захворювання, “захворювання, що передують статевим шляхом” (ЗПСШ) і т.п. А якщо про проблему не говорити і не писати, вона від цього не зникне, а тільки стане генералізованою (тотальною, пандемічною).

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Ще однією причиною поширення хвороби називають те, що через необізнаність люди з цією недогую та іншими венеричними захворюваннями звертаються по лікування до урологів, а не до вузьпопрофільних фахівців – дерматовенерологів. А урологи раді старатися, не усвідомлюючи, що своїм бажанням наживи вони також спричиняються до поширення венеричної пандемії. Не може сантехнік робити роботу столяра, а тим більше ювеліра, адже курс лікування цієї складної хвороби потребує витонченого вміння і розписується лікарем-фахівцем (венеролог-сифілідолог) погодинно на місяці вперед. Суттєво, що в перебігу захворювання є моменти, коли хворий становить небезпеку зараження для лікаря та оточуючих.

Тому за повернення цієї легендарної жахливої хвороби людство сміливо може подякувати впершу чергу інтернет-пошуковику Google із його цензурою, а вже потім тим жадібним медикам, які під час норовлять приміряти на себе чужий халат…

Більше фото того як виглядає сифіліс і його наслідки, ви знайдете у будь-якому інтернет-пошуковику.

Джерело: The Economist.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності