До парламенту внесено проект закону «Про зовнішню трудову міграцію», ініційований урядом. Його основна суть полягає в тому, щоб зобов’язати заробітчан сплачувати податки і збори згідно з українським податковим законодавством.
Натомість після повернення на батьківщину гастарбайтерів обіцяють забезпечити пенсіями та, якщо буде в цьому потреба, й іншими соціальними виплатами.
Яку суму щомісячно урядовці запропонують заробітчанам вносити до скарбниці, ще достеменно не відомо. Після прийняття закону Кабмін має розробити відповідний порядок і визначити це. За словами міністра соцполітики пана Розенка, можливо, заробітчани будуть платити ЄСВ такий же, як і фізичні особи-підприємці – 34,7% мінімальної зарплати, а це 422 гривні на місяць у 2015 році. Передбачається, що закон парламентарі ухвалять вже у вересні, адже він потрібний для надання безвізового режиму з ЄС.
За різними оцінками, за кордоном працює від 3 до 5 млн. українців. Неважко підрахувати: якщо кожен заробітчанин щомісяця сплачуватиме хоча б 420 гривень, то за рахунок трудових мігрантів бюджет поповнюватиметься, як мінімум, 15 млрд. гривень щороку.
Але чи погодяться заробітчани сплачувати податки і в країні, де працюють, і на батьківщині? Чи стосуватиметься закон тих, хто трудиться за кордоном нелегально?
– Закон не поширюватиметься на тих гастарбайтерів, що зайняті неформально (нелегально працюють), але таким слід заспокоїтися й не переживати, бо знаючи нинішній уряд в Україні, сумніватися не доводиться, що й для них якийсь податок придумають теж.
А поки тільки офіційним гастербайтерам доведеться платити двічі податки: тій країні, яка їх приютила й дала роботу, і тій, що довела до відчаю та змусила шукати щастя на чужині…
Підготував Тарас Боднар