Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

Економіка

Як зростатимуть ціни в Україні, – знає НБУ

В Україні у 2023 році сповільниться інфляція. Це відбудеться внаслідок дії жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабшого попиту. Проте процес сповільниться і через значні темпи зростання адміністративних цін і тарифів.

Про це повідомляє Національний банк України.

До 2025 року інфляція перебуватиме вище за цільовий діапазон у 5% через значні темпи зростання адміністративних цін і тарифів.

Упродовж 2022 року споживчі ціни в Україні значно зростали, що було пов’язано з наслідками російської агресії. Це зумовило різке збільшення витрат бізнесу та скорочення пропозиції.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Крім того, багато країн оновили свої багаторічні інфляційні максимуми, окремі розвинуті країни зіткнулися з двознаковими темпами зростання цін. Безпекові ризики ще тривалий час залишатимуться вагомим чинником зростання цінових позицій.

«Проте з весни поточного року інфляція почне знижуватися під впливом жорстких монетарних умов, вщухання світових інфляційних процесів, а також все ще слабкого попиту», – зазначили в СБУ.

З весни 2023 почне поступово сповільнюватися продовольча інфляція.

У результаті підвищення адміністративних цін та тарифів матиме основний внесок в інфляцію у 2024-2025 роках. Загальна інфляція на прогнозному горизонті знижуватиметься помірно – до 18,7% на кінець 2023 року, 10,4% та 6,7% 2024 та 2025 років відповідно.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Нагадаємо, у грудні члени Комітету монетарної політики НБУ вчетверте поспіль одностайно висловилися за збереження облікової ставки на рівні 25%, при цьому кілька членів допускають зниження ставки на 2-4 в. п. уже у 2023 році.

Раніше повідомлялося, НБУ прогнозує зростання цін через ракетні атаки росіян.

Також повідомлялося, Нацбанк підвищує нормативи обов’язкового резервування за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках для посилення монетарної трансмісії на 5 відсоткових пунктів.

У 2023 році одним з основних чинників подорожчання пального стане очікуване повернення системи його оподаткування на довоєнний рівень. Це підживить і загальну інфляцію через ефекти перенесення вартості пального на вартість інших товарів та послуг, зокрема транспортних.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Про це повідомляється у «Інфляційному звіті» Національного банку України (січень 2023 року).

«Надалі ціни на пальне стабілізуються завдяки поступовому зниженню світових цін на нафту, а з 2024 року паливна компонента як безпосередньо, так і через вторинні ефекти сприятиме гальмуванню загальної інфляції», – йдеться в огляді.

За даними НБУ, збільшення попиту на пальне, у тому числі для генераторів, пришвидшило його подорожчання наприкінці 2022 року (до 69,4% р/р у грудні).

За даними Держстату, у грудні 2022 року порівняно з груднем 2021 року бензин А-92 подорожчав на 68,6% до 50,0 гривень за літр, бензин А-95 на 68,5% до 51,3 гривень за літр. Дизельне пальне подорожчало на 85,7% – до 55,0 гривень за літр. При цьому газ скраплений для автомобілів подорожчав на 52,3% – до 29,1 гривень за літр.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

В Україні станом на 19 січня 2023 року знову знизилися ціни на паливо порівняно з попереднім торговим днем. Автогаз подешевшав на 30 копійок.

17 січня роздрібні ціни на бензин та дизельне паливо в Україні знизилися порівняно з попереднім торговим днем. Наприклад, автогаз подешевшав на 11 копійок.

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності